Raport konkurencyjności – Polska na 41 miejscu

przez Piotr Hoffman
521 odsłony

Niestety Polska w najnowszym globalnym raporcie konkurencyjności 2011-12 opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim spadła o dwie pozycje. Ale w ostatnich czterech latach w tym samym rankingu przeskoczyliśmy o 12 pozycji w górę.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W tym roku badaniem objęto 142 kraje. Wśród najlepszej 20 najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata aż 11 to europejskie. Na czele rankingu znalazła się Szwajcaria, tuż za nią są Singapur i Szwecja. Trzeci rok pod rząd traci swoją konkurencyjność gospodarka USA, która spadła z czwartej pozycji na piątą. Spory spadek w rankingu odnotowały kraje Afryki Północnej, przez które w ostatnim czasie przeszły fale protestów i rewolucji antyrządowych. Tunezja spadła o osiem miejsc – na 40 pozycję, a Egipt aż o 13 – na 94 miejsce.

Słabiej od Polski wypadły też kraje europejskie, które przeżywają kryzys gospodarczy. Grecja zajęła dopiero 90 miejsce, a Włochy i Portugalia odpowiednio 43 i 45. Polska w swoim regionie pozostaje w środku stawki. Wyprzedzają nas Czechy i Estonia, ale za nami znalazły się m.in. Słowacja, Węgry czy Litwa.

Zdaniem World Economic Forum naszymi atutami są przede wszystkim wielkość rynku wewnętrznego, nieźle działające szkolnictwo wyższe czy dobrze rozwinięty sektor finansowy. Piętą achillesową Polski pozostają wciąż infrastruktura czy biurokracja państwowa. Słabo wypadamy też pod względem innowacyjności gospodarki.

Mogą Cię również zainteresować