Rodzeństwo a kariera

przez Katarzyna Wagner
668 odsłony

Zastanawialiście się kiedyś nad tym czy fakt, że ktoś jest jedynakiem lub ma rodzeństwo może wpłynąć na to, ile zarabia i do jakiego stanowiska na szczeblu kariery jest w stanie dojść? Badacze z CareerBuilder twierdzą, że może. Więc jaki wpływ na karierę ma rodzeństwo i kolejność urodzenia?

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W badaniu udział wzięło ponad 5000 pracowników. Po dokładnym zestawieniu i porównaniu zgromadzonych danych okazało się, że jedynacy częściej zostają prezesami oraz obejmują wysokie stanowiska kierownicze w porównaniu z osobami posiadającymi rodzeństwo. Ponadto jedynacy dużo częściej zarabiają naprawdę duże pieniądze, co oczywiście wiąże się z posiadaniem wysokiego stanowiska.

Natomiast osoby posiadające rodzeństwo są zaś bardziej zadowolone ze swojej pracy niż jedynacy. Spośród pracowników posiadających rodzeństwo, to pierworodny najczęściej zarabia najwięcej. Dziecko, które urodziło się jako ostatnie, zdecydowanie częściej niż reszta rodzeństwa dochodzi do poziomu średniej klasy zarządzającej.

Najtrudniejszą sytuację zawodową ma dziecko urodzone w środku. Zazwyczaj zarabia najmniej i nie obejmuje stanowiska wyższego niż poziom specjalisty. Jedynacy częściej pracują w branży technicznej oraz związanej z opieką nad innymi ludźmi. Często też wybierają karierę związaną ze służbą zdrowia. Pierworodni chętnie wybierają karierę w strukturach rządowych lub w nauce. Najmłodsze dziecko często idzie w kierunku prac kreatywnych oraz technologii. A środkowe dziecko najczęściej decyduje się na pracę w służbach publicznych, usługach lub opiece.

Nie należy jednak ślepo wierzyć badaniom przeprowadzonym prze CareerBuilder, ponieważ to tylko statystyka. Jeśli nie urodziliście się jedynakami i macie starsze rodzeństwo, to wcale nie znaczy to, że nie zostaniecie prezesami czy dyrektorami. A może już jesteście?

Mogą Cię również zainteresować