Rynek pracy dla seniorów. Sytuacja jest coraz gorsza

przez Lena Pytkowska

Kryzys rynków finansowych na całym świecie spowodował znaczącą redukcję zatrudnienia. W Polsce możliwość podjęcia pracy przez emerytów zawsze była mała, jednak teraz sytuacja ta widocznie uległa pogorszeniu.

Bardzo wielu emerytów deklaruje chęć podjęcia aktywności zawodowej po przejściu na emeryturę. W głównej mierze jest to podyktowane bardzo niskimi świadczeniami emerytalnymi w naszym kraju. Wielu osób, które zdecydowały się przejść na emeryturę, nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak czynsz, opłaty za telefon czy internet. Jest to szczególnie trudna sytuacja dla osób samotnych, które nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony rodziny, a na kredyt w banku nie mają praktycznie żadnych szans. Kredyt zresztą nie jest też rozwiązaniem w sytuacji niskich dochodów. Dodatkowa praca jest wówczas ostatnią deską ratunku, jednak jest o nią niezwykle trudno. Nie tylko ze względu na trudną sytuacje panującą na rynku pracy, ale i ze względu na sytuację zawodową seniorów.

W I kwartale 2012 roku osób czynnych zawodowo w wieku poprodukcyjnym oscylowała w granicach 6,5%. W porównaniu z młodymi, dobrze wykształconymi osobami, ich szanse na uzyskanie pracy znacząco maleją. Zazwyczaj osoby po 65 roku życia mają problemy z obsługą komputerów oraz nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Ponadto ich wiedza jest nie zawsze oparta na najnowszych badaniach i odkryciach naukowych. W takiej sytuacji coraz więcej osób korzysta w usługi renty dożywotniej, która wspomaga budżet domowy.

Czym jest renta dożywotnia? Jak sama nazwa wskazuje, jest świadczeniem wypłacanym do końca życia. Senior, który decyduje się na zawarcie umowy z funduszem hipotecznym, jednocześnie zyskuje dożywotnio stałe, comiesięczne dofinansowanie w zamian za przeniesienie prawa własności do nieruchomości na fundusz z zachowaniem prawa dożywotniego użytkowania lokalu. – To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują bezpiecznego, stałego, dożywotniego dochodu. W obliczu niskich emerytur i problemów na rynku pracy osób starszych dla wielu jest to jedyna szansa na zapewnienie sobie godnego życia dożywotnio – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. – To korzystne rozwiązanie dla osób starszych, których sytuacja finansowa nie jest stabilna. Zastrzyk gotówki, w postaci dodatkowego świadczenia do renty bądź emerytury, może rozwiązać wiele problemów, które powiązane są z pieniędzmi. Dzięki temu zamiast martwić się o płynność finansową, seniorzy będą mogli cieszyć się spokojnym i bezpiecznym życiem – dodaje.

Mogą Cię również zainteresować