Spłata długów metodą na oszczędzanie?

przez Joanna Kossowska
651 odsłony

Światowy Dzień Oszczędzania przypadający na 31 października, skłania do refleksji nad stanem zgromadzonego przez siebie kapitału. Jako naród oszczędzamy najczęściej biernie, nieduże kwoty i na krótko, rzadko planując swoje finanse w dłuższej perspektywie. Tymczasem…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Terminowa i szybka spłata długów to podstawa oszczędzania pieniędzy oraz czasu. Oszczędzanie jest raczej słabą stroną Polaków. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2013 roku przez Fundację Kronenberga z Citi Handlowym wykazało, że zaledwie 41% Polaków ma obecnie możliwości systematycznego odkładania pieniędzy z myślą o przyszłości, czyli wydawania na konsumpcję mniej niż wynoszą dochody. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych, przed 34 rokiem życia, którzy starają się gromadzić kapitał oraz unikają zaciągania zobowiązań finansowych. Blisko 60% naszych rodaków nie oszczędza żadnej części swoich wpływów i dodatkowo często sięga po pożyczki jako narzędzie zapewniające płynność finansową. Jest to jednak rozwiązanie na krótką metę, ryzykowne i nie mające nic wspólnego z oszczędzaniem. Przeciwnie – to kosztuje dłużnika wiele pieniędzy, ale również czasu i energii.

Regulacja istniejących zobowiązań jest jeszcze niezbyt popularną, ale bardzo ważną metodą oszczędzania. Szybka spłata długów pozwala odzyskać kontrolę nad swoim budżetem – a to przekłada się na wzrost stabilności sytuacji życiowej. Warto pamiętać, że odkładanie w czasie momentu uregulowania zaległych rachunków, rat kredytów czy innych płatności, wiązać się może z naliczeniem odsetek za zwłokę, które powiększają dodatkowo kwotę zobowiązania. Może to także skłonić wierzyciela do wstąpienia na drogę postępowania sądowego, z czym wiązać się mogą dodatkowe koszty obciążające zadłużoną osobę. Swoje zobowiązania najlepiej więc spłacać terminowo i możliwie najszybciej – to pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze, które musielibyśmy wydać na zapłatę np. doliczonych odsetek.

Włączając się w promowanie idei Światowego Dnia Oszczędzania, ciekawą akcję zorganizowała firma EGB Investments SA, która postanowiła wesprzeć osoby chcące ostatecznie rozwiązać kwestię swojego zadłużenia. Spółka zachęca do poczynienia pierwszego kroku na drodze do oszczędzania, kierując do zainteresowanych indywidualną ofertę rabatową. Każdy, kto skontaktuje się telefonicznie z EGB Investments a następnie do 31 października spłaci ustaloną kwotę, może liczyć na korzystne umorzenie części zobowiązania. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, na przykład odłożyć na nadchodzące święta.

Zachęcamy wszystkie osoby mające dług w EGB Investments SA, aby do 31 października 2013 r. zadzwonili pod numer (52) 376 76 90, podali hasło „Światowy Dzień Oszczędzania” i skorzystali ze specjalnego promocyjnego rabatu, który pozwoli łatwo zaoszczędzić konkretne pieniądze i czas. A może inne koncerny finansowe pójdą podobnym tropem? Wszak „Światowy Dzień Oszczędzania” już za kilka dni.  

Mogą Cię również zainteresować