Telepraca – tak czy nie?

221 odsłony

Serwis Telepraca.gov.pl przeprowadził badanie ankietowe dotyczące chęci zatrudnienia w systemie telepracy. Okazało się, że 4 na 5 respondentów chciałoby pracować w takim systemie. Jest on postrzegany jako dobry sposób na walkę z bezrobociem wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Niestety telepraca w naszym kraju nie jest jeszcze zbyt rozwinięta i popularna. Między innymi stąd dotacje kierowane do pracodawców na doposażanie stanowisk pracy dla telepracowników oraz szkolenia dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy mogliby zwiększyć zatrudnienie w systemie telepracy. Sporym utrudnieniem dla telepracy jest też stosunkowo niewielka ilość osób, które chcą w takim systemie pracować. Wyniki ankiety serwisu Telepraca.gov.pl są trochę na wyrost, ponieważ badania zostały przeprowadzone wśród użytkowników serwisu, czyli osób, które maja pojęcie o telepracy, skoro znalazły się na takim stanowisku.

Rzeczywiste zainteresowanie pracą zdalną z domu jest nieco niższe. W badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku przez Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC na temat stosunku do telepracy, zaledwie 11% chciało wtedy pracować w systemie pracy zdalnej. Jednak aż 83% badanych miała jasność, co to pojęcie oznacza. Nasuwa się więc pytanie: czy jesteśmy zainteresowani telepracą czy nie? Młodzi ludzie, którzy nie boją się nowości mają do telepracy zdecydowanie lepsze nastawienie. Telepraca jest szansą na aktywizację zawodową tych osób, które nie są w stanie znaleźć pracy w swoim miejscu zamieszkania bądź pracy stacjonarnej z różnych względów podjąć nie mogą.

Mogą Cię również zainteresować