Sample Of English Oral Presentation Webassign Homework Only Essay About Reparation Happy Hour Cover Letter For First Job Application Without Advertisement Sample

Trenerzy sportowi sięgną po pomoc trenerów biznesowych

przez Szymon Baranowski

Kluczowym składnikiem sukcesu sportowego jest odpowiednia motywacja i sposób myślenia. Zaczynają dostrzegać to także polscy trenerzy, którzy w przygotowaniach swoich podopiecznych do ważnych imprez sportowych sięgają po pomoc profesjonalnych trenerów biznesu.

– Świat sportu i biznesu rządzi się tymi samymi prawami, tylko że w sporcie przegrywa się w wyniku braku motywacji ważne zawody, a w biznesie traci pieniądze – mówi mówca i trener motywacyjny Dariusz Sikorski. Mieli okazję przekonać się o tym niedawno czołowi polscy biegacze przełajowi, którzy wzięli udział w treningu motywacyjnym podczas zgrupowania kadry w Szklarskiej Porębie. Zawodników motywował do sukcesów trener biznesu Dariusz Sikorski, który wcześniej współpracował m.in. z siatkarską reprezentacją Polski kobiet.

– Motywacja odgrywa ogromną rolę w karierze sportowca – zauważa Marian Nowakowski, przewodniczący rady trenerów w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. – Trener powinien każdego dnia wszechstronnie i skutecznie motywować oraz wychowywać zawodników dbając o rozwój ich osobowości. I tak się najczęściej dzieje, jednak w szkoleniu zawodników na poziomie międzynarodowym, często potrzebna jest pomoc fachowca z zewnątrz – trenera motywacji lub psychologa sportu – mówi Marian Nowakowski, który jest także trenerem polskiej kadry biegaczy przełajowych.

– Zauważyłem, że głównym problem sportowców w Polsce nie jest brak wyszkolenia lub przygotowania fizycznego, ale właśnie kłopoty z motywacją i myśleniem w kategoriach sukcesu – dodaje Dariusz Sikorski.

– Jeżeli porównamy wypowiedzi polskich i amerykańskich sportowców, to zauważymy olbrzymią różnicę w nastawieniu i postrzeganiu własnych wyników. Sportowcy amerykańscy mają zdecydowanie więcej wiary i bardziej pozytywne nastawienie. Trenerzy w Polsce także zaczynają to zauważać i decydują się na pomoc motywatorów.

W dzisiejszych czasach na sportowcach ciąży ogromna presja m.in. kibiców i sponsorów. Świetne przygotowanie fizyczne często okazuje się niewystarczające, bo problemy mówiąc kolokwialnie ,,siedzą w głowie”. Dlatego nawet najlepsi potrzebują wsparcia. – Takim samym obciążeniom psychicznym poddany jest trener, który także musi być przecież motywowany do swojej pracy. Dlatego często trenerzy uczestniczą razem z zawodnikami w treningach motywacyjnych – wyjaśnia Nowakowski. Bardzo ważne jest połączenie kilku elementów. Jeżeli zawodnikowi świetnie współpracuje się z trenerem i dodamy do tego skutecznego motywatora, to zazwyczaj następuje eksplozja formy, która musi dać sukces.

– Motywator najczęściej musi działać tu i teraz – podkreśla Sikorski. – Nie interesuje go przeszłość, bo jest zorientowany na cele w przyszłości. Można powiedzieć, że motywator sportowy jest agentem do zadań specjalnych. Nie jest zaangażowany emocjonalnie, dlatego obiektywnie ocenia sytuację jakiegoś zawodnika lub drużyny i widzi elementy, których nie jest w stanie dostrzec trener pracujący na co dzień z danym sportowcem. Dlatego w sytuacji, gdy sportowiec ma ,,doła” przed ważnym startem, bardzo pomocny może okazać się właśnie trening motywacyjny. Można powiedzieć, że to taki mentalny napój energetyczny – porównuje mówca i coach motywacyjny.

W specjalnym szkoleniu w Szklarskiej Porębie wzięło udział ok. 40 sportowców i trenerów. Największą grupą byli biegacze przełajowi, ale w treningu uczestniczyła także polska kadra wioślarzy i kajakarzy (kobiety i mężczyźni). Trening motywacyjny jest ważnym elementem przygotowań polskich biegaczy do Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbędą się 24 marca br. w Bydgoszczy. Kolejne zajęcia motywacyjne, tym razem indywidualne, odbędą się kilka dni przed mistrzostwami w marcu.

Mogą Cię również zainteresować