Ułatwienia ułatwieniami, praktyka praktyką

przez Maciej Badowski

Ministerstwo Finansów chcąc pomóc przedsiębiorcom wprowadziło ulgę – tzw. kredyt podatkowy. Jednak w ciągu siedmiu lat skorzystało z niego aż… czterech podatników. Czym jest to spowodowane?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Zdaniem ekspertów dzieje się tak, ponieważ warunki do jej otrzymania są praktycznie nie do spełnienia. Osoba, która po raz pierwszy decyduje się na otwarcie firmy, może wystąpić do państwa o odroczenie płacenia rocznego podatku. Jednak odroczony podatek musi spłacić w przeciągu kolejnych pięciu lat. I co bardzo ważne spłata naliczana jest bez odsetek.

Założeniem wprowadzenia tej ulgi było zachęcenie jak największej ilości młodych Polaków do przedsiębiorczości. Brak pieniędzy na podatki, ZUS i inwestycje początkujący przedsiębiorcy wymieniają wśród największych barier utrudniających działalność gospodarczą w Polsce.

Dziś mogą dostać wsparcie z Funduszu Pracy, ale trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym. Na pomoc mogą liczyć również z Unii Europejskiej, ale tu trzeba przygotować skomplikowany wniosek, a także często postarać się o wkład własny czy z banku. No i młodzi, bez historii kredytowej, odprawiani są zazwyczaj z kwitkiem.

Mogą Cię również zainteresować