Uważaj na oczy podczas wakacji

przez Szymon Baranowski
579 odsłony

Podczas wakacyjnego wyjazdu spędzamy wiele czasu na słońcu i w wodzie – morskiej i chlorowanej. Czynniki te niestety mogą zaszkodzić naszym oczom. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad po to, aby długo oczekiwany wakacyjny wyjazd nie zamienił się w traumę z powodu problemów ze wzrokiem.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

– Szczególnie dotyczy to osób, które noszą soczewki kontaktowe – uważa dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus. Przebywając na słońcu zawsze powinniśmy używać okularów słonecznych. Nie ma wyjątków od tej reguły. Dobór odpowiednich okularów słonecznych powinien być uzależniony od stopnia nasłonecznienia. Wiadomo, że w krajach południowych, w wysokich górach i nad wodą, gdzie promieniowanie jest najsilniejsze, używane szkła powinny posiadać odpowiedni filtr, tak aby mniej promieni wpadało do oka. Najniebezpieczniejsze jest promieniowanie UVA i UVB.

Modne? Tak, ale to nie jest najważniejsze

– Co roku przyjmuje pacjentów, którzy zapomnieli zabrać w podróż okularów przeciwsłonecznych – mówi specjalistka chorób oczu dr Iwona Filiepecka. – Pamiętam młodego chłopaka, który wrócił z Himalajów ze słonecznym oparzeniem siatkówki. Promieniowanie słoneczne powoduje powstawanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się komórek, nie tylko skóry, ale są także jedną z przyczyn powstawania zmian zwyrodnieniowych w oku lub zaćmy – podkreśla dr Filipecka.

Okulary słoneczne powinny być nie tylko modne, ale przede wszystkim chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV. Nosząc okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtra, można sobie bardziej zaszkodzić niż nie zakładając ich wcale. Przyciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni, których nic nie blokuje. Dlatego najlepiej omijać szerokim łukiem okulary z bazarowych stojaków i koszy w hipermarketach, których jakości nie jesteśmy w stanie sprawdzić.

Soczewki tak, ale okulary też

Soczewki kontaktowe zapewniają wygodę i pozwalają nosić okulary przeciwsłoneczne, co jest bardzo ważne podczas wakacyjnego wyjazdu. Niestety przy silnym wietrze i dużym nasłonecznieniu powierzchnia soczewki może wysychać, co w konsekwencji prowadzi do podrażnienia oka. Wiatr bywa szczególnie kłopotliwy podczas wycieczek po pustyni lub plażowania, gdzie nawet okulary nie uchronią nas przed wszechobecnym piaskiem.

– Soczewki są bezpieczne pod warunkiem, że są stosowane z rozsądkiem i umiarem – uważa dr Filipecka. – Osoby noszące soczewki kontaktowe, na wyjazd wakacyjny powinny również zabrać ze sobą okulary korekcyjne. Nigdy nie wiemy, czy nie wpadnie nam „coś ” do oka i czy soczewek nie trzeba będzie wyjąć. Alternatywą dla aktywnych są bezpieczne okulary korekcyjne dla sportowców, które nie ulegną potłuczeniu np. przy grze w piłkę czy przewrotce na rowerze.

Jeżeli nie mamy odpowiednich warunków higienicznych do używania soczewek, to bezpieczniej stosować okulary. Gdy po całym dniu użytkowania nie mamy możliwości przemycia soczewek, powinniśmy je zdjąć i nie zakładać ich. Brak korekcji w mniejszym stopniu zaszkodzi naszym oczom od zanieczyszczonych soczewek. – W krajach egzotycznych należy zachować szczególną ostrożność podczas użytkowania soczewek – zaznacza lekarka. – Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek należy myć ręce przegotowaną lub mineralną wodą. Jeśli nie ma takiej możliwości, to także lepiej z soczewek zrezygnować.

Na wyjazd warto zabrać zapasowe soczewki i dodatkowe środki do ich pielęgnacji. Najlepiej w podróży i podczas urlopu sprawdzają się soczewki jednodniowe. Zawsze należy mieć przy sobie krople nawilżające i stosować je w przypadku wystąpienia ,,suchego oka”. I należy pamiętać, że stosowanie soczewek kontaktowych nie zwalnia nas od założenia okularów przeciwsłonecznych.

Uwaga na basenie!

Nieodłączną atrakcją wielu wyjazdów urlopowych jest kąpiel w basenie lub korzystanie z atrakcji parków wodnych. Niestety podczas okresu wakacyjnego, gdy korzysta z nich najwięcej osób, miejsca te mogą być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. – Podczas kąpieli w basenie, nie tylko w krajach egzotycznych, możemy zarazić się niebezpiecznymi bakteriami, które powodują ropne zapalenie spojówek – ostrzega dr Iwona Filipecka. – Najgroźniejsze są jednak pierwotniaki, np. akantoameba. Leczenie jest długotrwałe i może trwać wiele miesięcy. Czasem kończy się nawet przeszczepem rogówki. Szczególnie narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe. Dlatego najbezpieczniej na basen zakładać soczewki jednodniowe a po wyjściu z basenu, zdjąć je i wyrzucić.

Chlor, który stosuje się na basenach, to środek silnie drażniący spojówki. Powoduje, że oko staje się czerwone i łzawi. Może także wystąpić obrzęk powiek i spojówek. Również woda morska o dużym stężeniu soli będzie powodowała podrażnienia oczu. Dodatkową ochronę stanowią okulary pływackie, których nie powinno się zdejmować w trakcie pobytu w basenie. Osoby, które mają wady wzroku, mogą kupić specjalne okulary korekcyjne do pływania.

,,Bezpieczne oczy’’ podczas wakacji – poradnik dr Filipeckiej:

  • Przebywając na słońcu, zawsze powinniśmy używać okularów słonecznych z odpowiednim filtrem.
  • Na wyjazd należy zabrać krople nawilżające i stosować je w przypadku wystąpienia „suchego oka”.
  • Rodzice, którzy jadą z dziećmi nad morze z piaszczystymi plażami, powinni pamiętać o tym, żeby zaopatrzyć się w takie krople i brać je ze sobą na plażę.
  • W razie nasypania piasku do oczu, należy szybko przepłukać oczy kroplami. Podobnie, gdy wystąpi podrażnienie po długim przebywaniu w wodzie morskiej.
  • W basenie powinno używać się okularów do pływania.
  • Osoby noszące soczewki kontaktowe, na wakacje powinny zabrać na wszelki wypadek także okulary korekcyjne.
  • W przypadku, gdy nie mamy możliwości przemycia soczewek, lepiej je zdjąć i nie zakładać.
  • Na basen najlepiej zakładać soczewki jednodniowe i po wyjściu z wody zdjąć je i wyrzucić.
  • Należy pamiętać, aby zabrać zapasowe soczewki i dodatkowe środki do ich pielęgnacji.
  • W krajach egzotycznych przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek najlepiej myć ręce przegotowaną lub mineralną wodą.

Dr n. med. Iwona Filipecka jest specjalistą chorób oczu, członkiem Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jako lekarz i chirurg przez kilkanaście lat praktyczne doświadczenie zdobywała w Klinice Okulistyki w Katowicach. Od lat uczestniczy w wielu szkoleniach zawodowych w ośrodkach zagranicznych, które poświęcone są najnowocześniejszym technikom operacyjnym i diagnostycznym z wykorzystaniem najlepszego sprzętu medycznego.

Mogą Cię również zainteresować