W jaki sposób dieta wpływa na nasze życie?

przez Aleksandra Mikulska

Stosowana dieta wywiera bardzo duży wpływ na samopoczucie, zdrowie i ciało. Zmiana nawyków żywieniowych zawsze powinna być pierwszym krokiem do pełnej metamorfozy, a co za tym idzie do lepszego życia.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Otyłość jest najpoważniejszą chorobą dzisiejszego świata, cierpi na nią ponad 2 mld ludzi, czyli prawie 30% całej populacji, podczas gdy jeszcze 40 lat temu było ich aż dwa razy mniej. W części przypadków otyłość bezpośrednio może przyczynić się do śmierci, w innych zwiększa ryzyko zachorowań na cukrzyce czy nadciśnienie. To jest powód, dla którego w szczególności osoby otyłe powinny zadbać o swoją dietę. Jednak nie tylko one. Dieta bogata w składniki odżywcze zapewni poprawę jakości życia wszystkich – bez względu na płeć, wiek, czy status materialny. A to wszystko dlatego, że jesteś tym, co jesz.

Regularność to podstawa

Równie ważne jak jakość produktów jest regularność ich spożywania. Zbilansowana dieta powinna składać się z pięciu posiłków dziennie i dostarczać do organizmu (w regularnych odstępach czasowych) wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Kiedy posiłki spożywane są rzadziej, metabolizm pracuje wolniej, a to powoduje odkładnie się nadmiaru tkanki tłuszczowej tłuszczu w naszym organizmie.

Już po kilku dniach po zmianie nawyków żywieniowych zauważalne będą pierwsze efekty, natomiast po miesiącu stopniowo zacznie zmieniać się nie tylko samopoczucie, ale także ciało. Wprowadzenie w życie teorii zdrowego i regularnego odżywiania może być problematyczne, szczególnie jeśli ograniczeniem jest czas. Jeśli nie możemy regularnie gotować i przygotowywać porcji posiłków na cały kolejny dzień, wówczas alternatywą są rozwiązania oferowane przez rynek, a więc oferty cateringu dietetycznego. Korzystając z usługi firmy oferującej tzw. „dietę w pudełkach” mamy pewność, że przygotowywane posiłki zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze, a ponadto są świeże i smaczne.

Dietę należy urozmaicać

W odpowiednio zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie składniki. Owoce i warzywa są skarbnicą witamin, ryby zawierają kwasy nienasycone (omega-3), które dobrze wpływają na odporność, a także mogą zapobiec zawałom i nowotworom, z kolei nabiał zadba o prawidłową budowę kości i zębów. Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być czymś „na chwilę”. Pierwsze efekty zazwyczaj przychodzą stosunkowo szybko, jednak nie powinno się spoczywać na laurach. Najczęstszym powodem, dla którego ludzie rezygnują z diety jest jej monotonia. Po kilku tygodniach często zaczyna brakować pomysłów na urozmaicenie posiłków, dlatego ciekawym rozwiązaniem może być szukanie inspiracji w internecie lub zorganizowanie tygodnia z różnymi kuchniami świata. Taki zabieg sprawia, że wybrane menu nie powiela się nawet przez kilka miesięcy.

Jeśli posiłki są przygotowywane w domu, wówczas można wykorzystać listę dań z różnymi sposobami ich przyrządzania. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, a wszystko to co jemy ma wpływ na całą naszą rzeczywistość. Jeśli jedynym problemem, z którym należy się zmierzyć jest urozmaicenie posiłków, to trzeba znaleźć najlepsze rozwiązanie i ustalić swoje priorytety – czas, pieniądze, czy może zdrowie?

Mogą Cię również zainteresować