Zajrzyj na Mount Everest

przez Piotr Hoffman
125

Kamery przekazujące transmisję na żywo z najciekawszych zakątków świata nie są niczym nowym. Jednak do tej pory żadnej z nich nie udało się dotrzeć nawet w pobliże Mount Everestu. To już przeszłość bo teraz każdy z nas może podziwiać na żywo najwyższą górę świata na ekranie swojego komputera.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Kamera firmy Mobotix stanęła na sąsiadującej z Mount Everest górze Kala Patthar, na wysokości 5643 m. Tym samym stała się ona najwyżej zainstalowaną kamerą na świecie, bijąc dotychczasowy rekord należący do najwyższej góry Ameryki Południowej – Aconcagua.

Kala Patthar została wybrana nieprzypadkowo. Z góry tej rozciąga się wspaniały widok na zachodnią ścianę największego wzniesienia na Ziemi. Również sama kamera musiała zostać skonstruowana tak, by wytrzymać usytuowanie w bardzo niskich temperaturach spadających znacznie poniżej minus 30 stopni Celsjusza oraz przetrwać największe wichury. Energia do jej zasilania pochodzi z paneli słonecznych. Transmisję na żywo pokazującą Mount Everest można zobaczyć pod adresem: www.evk2cnr.org.

Mogą Cię również zainteresować