Zmarł Aleš Buksa. Czeski król network marketingu

przez Maciej Maciejewski

4 czerwca 2020 roku w wieku 75 lat zmarł Aleš Buksa – czeski król network marketingu. Ten znany na całym świecie top lider systemu MLM był lubianym i cenionym ostrawskim biznesmenem, patriotą i zagorzałym patronem drużyny hokejowej Vítkovice. Za naszą południową granicą zasłynął jako pionier marketingu wielopoziomowego.

Aleš Buksa, źródło: Pixabay

Aleš Buksa urodził się w Morawskiej Ostrawie. Jego rodzice mieli sklep z antykami. Zostawił żonę, córkę i dwoje wnucząt. Miał arystokratyczne pochodzenie. Jego pradziadek był urzędnikiem austro-węgierskim, który otrzymał od ojca tytuł Edler von Demuth, prababka pochodziła z rodziny mieszczańskiej i towarzyszyła muzycznie skrzypkowi Janowi Kubelíkowi.

Pod koniec lat 90-tych Buksa doznał zawału serca spowodowanego paleniem papierosów. Z tego powodu przestrzegał tak zwanej diety Atkinsa. W menu miał zwykle tylko mięso, jajka i ser, łącznie maksymalnie 1200 kalorii dziennie. Interesował się antykami, rzeźbą, perskimi dywanami, muzyką (bębny), lotnictwem, tenisem, narciarstwem i nartami wodnymi.  Kolekcjonował fajki. Jako jedyna osoba w Europie Środkowej posiadał rezydencję z jadalnią w stylu Chippendale.

Do jego nieruchomości należała m.in. rezydencja rodzinna w Malenovicach, dom rodzinny w Černošicach, budynek biurowy w Ostrawie, apartamenty na Florydzie (Trump Towers nad morzem) i w Dubaju. Posiadał samochody marki Rolls-Royce Ghost, Ferrari 458 Italia, Aston Martin DB11, Hummer H2 oraz jacht, dawniej zacumowany w Miami, a od wiosny 2018 roku na Chorwacji. W 2010 r.

Kariera zawodowa Buksy rozpoczęła się od emigracji do Niemiec w 1966 roku. Mieszkał w Darmstadt, gdzie utrzymywał się jako pracownik fabryczny. W latach 1972-1976 ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Kolonii. W latach 80-tych odbywał staż studencki w USA. W latach 1976-1978 pracował w branży ubezpieczeniowej. W 1978 roku rozpoczął działalność w marketingu wielopoziomowym. Współpracował z NSA International Inc., HMI (Hamburg-Mannheimer), SECURA i Heimann GmbH. W 1993 roku skontaktował się z nim Holger Kunath, który współpracował wtedy z firmą LR-Cosmetic, Parfumerie und Kosmetikartikel GmbH. W styczniu 1994 roku założył w Czechach spółkę zależną LR Cosmetic ČR Perfumery and Cosmetics Products s.r.o. Później osobiście otworzył oddziały tego biznesu w innych krajach – na Słowacji (1997) i na Ukrainie (2001). W 2014 roku sprzedał swoje wszystkie udziały w spółkach LR. Cena wyniosła setki milionów euro. Za życia Buksa oficjalnie stwierdził, że ​​zbudował sieć sprzedaży obejmującą prawie 400 000 partnerów biznesowych.

W 1997 roku założył LR Airlines s.r.o., którą sprzedał w roku 2016. Firma ta była właścicielem samolotu Let L-410 Turbolet z rejestracją OK-LRA, którą Buksa nazywała „Lady Racine”. Za pomocą tego odrzutowca przedstawiciel hokeja na lodzie Pavel Kubina przetransportował Puchar Stanleya z Ostrawy do Pragi i na Słowację. Po 2009 roku prowadził również kawiarnię Jet Set w Ostrawie. W 2012 roku kupił zrujnowany pub w Malenovicach, gdzie zbudował restaurację o nazwie Hospoda Pod Borovou. W 2016 roku założył firmę zajmującą się wydobywaniem wody w Ghanie. Ciekawy materiał o tym top liderze MLM można przeczytać w magazynie Forbes.

Mogą Cię również zainteresować