Zwiększona konsumpcja w UE

przez Piotr Hoffman
583 odsłony

W lipcu br. sprzedaż detaliczna w strefie euro rosła drugi miesiąc z rzędu. Jednak podchodzą do tych danych bardzo sceptycznie. Ich zdaniem gospodarka strefy euro wyraźnie zwalnia.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Jak wynika z danych Eurostatu w lipcu tego roku sprzedaż detaliczna była o 0,2% wyższa niż miesiąc wcześniej. Dotyczy to zarówno samej strefy euro, jak i całej Unii Europejskiej. Jednak jak policzymy w skali roku, to ogólna sprzedaż spadła o 0,2%. Spośród krajów UE największe spadki sprzedaży odnotowano w Grecji. W czerwcu odnotowano spadek aż o 11,5%. Za Grecją znajduje się Portugalia gdzie odnotowano 5,3% spadek.

Na przeciwnym biegunie znajdują się Estończycy, którzy zdecydowanie zwiększyli swoje zakupy – blisko o 5,5%. U Łotyszy wskaźnik ten wyniósł już 6,4%, a u Litwinów odnotowano wzrost rzędu 7,8%. Są to kraje, które szybko odrabiają straty po zapaści z lat 2008-2009, gdy ich PKB skurczyły się o kilkanaście procent.

Według Eurostatu w Polsce sprzedaż w lipcu spadła o 1,4% w stosunku do lipca 2010 roku, ale jednocześnie wzrosła o 1,6% w stosunku do czerwca. Jednak ekonomiści nie liczą na silne odbicie się sprzedaży detalicznej. W całej Unii Europejskiej jest aż 22,7 mln bezrobotnych, z czego ok. 15,8 mln w krajach strefy euro.

Mogą Cię również zainteresować