DUCH ZESPOŁOWY W BIZNESIE MLM. Jak sprawić, aby ludzie chcieli dołączać do Twojej grupy?

przez Maciej Maciejewski
988 odsłony

Jak sprawić, aby ludzie chcieli dołączać do Twojego network marketingowego teamu? Pokaż im, że warto! Pokaż, że Wasz team się wyróżnia. Pokaż ducha zespołowego. Spraw, by ludzie patrząc z boku na Wasz zespół – chcieli do Ciebie dołączyć. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.

źródło: Pixabay

Profil zespołowy. Posiadasz profil na Facebooku lub innym portalu społecznościowym? Przypuszczam, że tak. A czy posiadasz swoją grupę facebookową lub fanpage, który prowadzi Twój cały zespół – albo choć kilka osób z Twojego teamu? To bardzo ważne. Ty masz efekty. Ty masz już zbudowaną strukturę. Ty możesz już pochwalić się swoimi wynikami, ale czy każda nowa osoba w Twoim teamie może zrobić to samo?

Niekoniecznie. Dlatego właśnie grupa pokazuje wyniki ogółu. Na grupie pokazujcie jak każdego dnia pracujecie. Pokażcie jak się wspieracie. Pokażcie grę zespołową. Róbcie razem wywiady i szkolenia na żywo. Dajcie na tej grupie namiastkę tego, czym jesteście. Jak cudowny jest Twój team?! Jaką wiedzę posiadacie? Jakimi wartościami się dzielicie? Ogłaszaj na tej grupie awanse swojego zespołu.

Pokazuj, że zespół jest dla Ciebie ważny. Pokazuj opinie Twoich ludzi w zespole na temat Ciebie. Opinie na temat tego, czy warto i dlaczego warto się od Ciebie uczyć. Dlaczego fajnie być w tej społeczności. Twoje słowa są ok, ale to opinia społeczna wpływa najbardziej na to, jak patrzą na Ciebie ludzie spoza Twojego zespołu. W świecie biznesu MLM jest to tzw. dowód społeczny. Ktoś pisemnie w komentarzu dał Ci piękne podziękowanie za przeprowadzone szkolenie? Ktoś dziękuje Ci za wprowadzenie nowej osoby do zespołu? Ktoś wzruszył się tym, że dołączył do Waszego wspaniałego teamu? Super! Pokaż to!

Grupa niech będzie otwartą dla każdego lub niech będzie zamknięta i dodawajcie tam ludzi, których już macie w tzw. „procesie” czyli osoby, które już zastanawiają się czy do Was dołączyć. Niech śledzą Wasz rozwój, niech widzą Wasze wyniki i niech wiedzą co już stracili dzięki temu, że nie przyłączyli się jakiś czas temu do Was.

Buduj Zaufanie. Jak zbudować zaufanie z kimś, kto nas nie zna? To proste! Pokaż, że masz gotowy plan działania dla każdego, kto podejmie z Wami współpracę. Nikt nie lubi chodzić po omacku. Nikt też nie lubi kupować kota w worku, więc zdradzaj rąbek tajemnicy na temat tego jaki macie plan. Podkreślaj, że on istnieje. Pokazuj, jakie wyniki ma każdy, kto ten plan wdraża w życie. Pamiętaj, aby zaznaczać, że Wasz plan działania jest prosty i duplikowalny dla każdego.

Zanim kogoś poznasz, nie chwal się za bardzo swoją wiedzą. Nazywając rzecz potocznie „zgłupnij jak tylko możesz”. Osoba, przy której zabłyśniesz ogromną wiedzą i doświadczeniem może się zniechęcić do współpracy z Tobą. Dlaczego? Z prostego powodu. Będzie myślała, że aby mieć efekty musi umieć i wiedzieć to wszystko co Ty. Nie wystrasz jej tylko zachęć swoją chęcią pomocy, gotowym planem działania i zaopiekuj się nią już w pierwszym kontakcie.

Moje ponadprzeciętne wyniki rekrutacji biorą się stąd, że dla każdej osoby jestem ciepła i jakby ,,matkuję’’ jej na początku drogi. O to tutaj właśnie chodzi. Już w pierwszym telefonie, kiedy zalejesz człowieka swoim sercem i zainteresowaniem jej osobą – wygrasz! Żeby być interesującym – musisz być zainteresowanym. Zapamiętaj to sobie. Pamiętaj też, że nic tak nie buduje zaufania, jak transparentność. Dawaj więc się poznać. Pokazuj wyniki, pokazuj metody pracy, pokazuj porażki i sukcesy. Kto się pokazuje – ten w oczach internautów zyskuje autentyczność.

Nie bądź szefem. Bądź partnerem i dobrym kumplem. Nikt nie lubi jak się mu rozkazuje (chyba, że ma taki fetysz, a podobno – każde zboczenia są dla kogoś przyjemne). Pokazuj, że w Twoim teamie nie ma szefa, ani pracowników. Pokaż, że wszyscy jesteście równi. Podkreślaj, że nikt nikogo tu nie ocenia – wręcz przeciwnie – każdy docenia się tu za obecność i zaangażowanie.

Ludzie chcą mieć pewność, że nikt nie będzie stał nad nimi z batem i naciskał na tempo pracy albo na wyniki. Pokaż, że każda osoba sama decyduje o tym, ile chce zarobić pieniędzy, jaki awans chce osiągnąć oraz o tym – w jakim czasie chce to zrealizować.

Niby to wszystko jest wiadome i banalne – ale ludzie naprawdę lubią słyszeć takie zapewnienia. Pokazuj Wasze integracyjne wyjazdy. Pokazuj uśmiech podczas wideokonferencji. Pokazuj wariacje i jak tylko można przekazuj ludziom z boku, jak wspaniała panuje u Was atmosfera pracy. Pokaż zabawę i radość. Niech wszyscy wiedzą, że fajna z Was paczka. Tak po prostu…

„Pokaż” zamień w „zrób to”! Sztuczna atmosfera. Udawana relacja. Wymuszony uśmiech i fałszywe słowa może i działają, ale tylko na chwilkę. Może ktoś dołączy do Twojego teamu na puste słowa, ale na pewno w nim nie zostanie i nie zechce go rozwijać. Bądź dobrym kolegą dla każdego, kto do Ciebie dołączy. Nie rób z siebie kogoś lepszego. Faktycznie pomagaj. Naprawdę miej gotowy plan działania dla każdego swojego nowego partnera biznesowego. Wspieraj go w jego pracy i chwal za każdą wykonaną pracę. Doceń jego aktywność, obecność i zaangażowanie. Pozwól mu na popełnianie błędów. Nie oceniaj. Nie krytykuj. Nie zniechęcaj.

Spotykaj się regularnie ze swoim zespołem i oprócz biznesu niech połączy Was coś więcej. Wiadomo – nie każdego można polubić. Każdy człowiek jest inny i ma różny światopogląd, ale bądź tolerancyjny. Traktuj każdego tak, jak sam chciałbyś być traktowany, a zasłużysz na jego szacunek i zaufanie.

Pamiętaj, że ważne jest to jak człowiek czuje się po rozmowie z Tobą. Tylko to świadczy o tym, jakim jesteś liderem, ale też najzwyczajniej w świecie pokazuje – jakim jesteś człowiekiem. Traktuj więc wszystkich iście po królewsku, a odwdzięczą Ci się tym samym.

Dawaj przykład. Poza chwaleniem. Oprócz tego, aby dawać wskazówki, wspierać i pomagać – sam musisz być przykładem dobrego lidera. Dobry lider to osoba, która przede wszystkim cały czas jest w fazie nr 1 czyli w fazie pozyskiwania kontaktów i zapraszania ludzi do biznesu. Pieniądze w każdej branży biorą się z obrotu. W systemie MLM przede wszystkim. Twojego również. Dawaj więc przykład.

Rób zamówienie już w pierwszym dniu Waszego nowego okresu rozliczeniowego. Regularnie prowadź spotkania biznesowe. Prezentuj swój biznes. Codziennie też dodawaj kogoś do swojej listy kontaktów. Pokazuj, że to nie jest trudne. Pokazuj skąd biorą się wyniki. Idź na czele swojego zespołu i prowadź go ku zwycięstwu słusznymi decyzjami i działaniami. Taką postawą stworzysz prawdziwego ducha zespołu i będzie go widać dla tych, którzy stoją z boku i Cię obserwują. Do dzieła! Trzymam kciuki.

Autorka tekstu buduje swój prywatny network marketing w oparciu o współpracę z projektem MLM, z którym w trakcie działania w jednym miesiącu została ogłoszona REKRUTERKĄ NR 1 spośród 80 000 partnerów biznesowych związanych z tą spółką. Jak twierdzi, to jest jej największe wyróżnienie. Jest współautorką bloga www.gurtowscy.pl oraz bloga www.calytenmlm.pl. Wraz z mężem wydali książkę ,,Blogowskaz – jak postawić bloga na WordPressie i na nim zarabiać”. Mówi, że kocha ludzi. Może właśnie dlatego w MLM czuje się jak ryba w wodzie. Jej zespół to w dużym stopniu przyjaciele. Specjalizuje się w relacjach międzyludzkich, a z technicznych spraw pomaga w profesjonalnym budowaniu listy kontaktów różnymi kanałami i zapewnia, że ociepli każdy ,,zimny kontakt”. Jeśli tylko dasz jej na to szansę.

Mogą Cię również zainteresować