Wszystkie samochody świata

przez Piotr Hoffman

Czy zastanawialiście się kiedyś ile samochodów jeździ po naszej planecie? Dobrą okazją aby to sprawdzić jest krok milowy w świecie motoryzacji. Miał on miejsce w 2010 roku, kiedy liczba samochodów zarejestrowanych na naszym globie przekroczyła kolejną granicę.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Ubiegły rok przyniósł rekord w kategorii ilości zarejestrowanych samochodów. W 2009 r. liczba aut na świecie wynosiła 980 mln sztuk. Rok temu liczba ta po raz pierwszy w historii przekroczyła miliard egzemplarzy. Obecnie dokładnie doliczono się na Ziemi 1015000000 aut. W zestawieniu tym uwzględniono samochody osobowe, lekkie, średnie i ciężkie auta transportowe oraz autobusy. Z pewnością liczba ta byłaby znacznie wyższa, gdyby do raportu włączono samochody terenowe i pojazdy najcięższe.

Jednak śmiało można stwierdzić, że do ustanowienia rekordu w dużej mierze przyczyniły się Chiny, gdzie odnotowano 27% wzrost rejestracji samochodów. Po kraju tym porusza się 78 mln pojazdów, co oznacza, że jedno auto przypada tam na 17 obywateli. Tym samym po raz pierwszy Chiny wyprzedziły lokalnego rywala, którym jest Japonia, gdzie doliczono się blisko 74 mln samochodów. Liderem pod względem ilości pojazdów niezmiennie pozostają Stany Zjednoczone, gdzie zarejestrowanych jest 239,8 mln aut. Statystycznie na każdy samochód przypada 1,3 obywatela.

Na drugim końcu tabeli, spośród najludniejszych krajów świata znalazły się Indie, gdzie w roku 2010 zarejestrowano 20,8 mln aut, co w porównaniu do roku 2009 przyniosło wzrost o 8,9%. Jeden samochód przypada tam na 53,3 mieszkańca. Stosunek w przypadku populacji globalnej wynosi więc 1:6,75. O dynamice wzrostu ilości samochodów może świadczyć fakt, że jeszcze w roku 1986 po drogach całego świata poruszało się 500 milionów samochodów.

Mogą Cię również zainteresować