„Ale mam zajebistą robotę! Siedzę w domu i nic nie robię. Nic nie trzeba sprzedawać!”

przez Maciej Maciejewski

Działasz w network marketingu? A czy zastanawiałeś się kiedyś nad takim zagadnieniem, dlaczego jedne osoby dynamicznie rozwijają swoją grupę w MLM podczas, gdy inni jedynie uczęszczają na spotkania?

źródło: Pixabay

To w naszej branży często spotykane zjawisko. System niby jest, narzędzia niby są, szkolenia też się odbywają… a grupa się nie rozwija. Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie DLACZEGO tak się dzieje?

Zakładam, że przeczytałeś już przynajmniej jedną książkę lub poradnik o tym, jak działać w biznesie multi level marketing i spotkałeś się z takim zagadnieniem jak DUPLIKACJA. Co to jest? Do czego służy? O co w tym chodzi?

Obserwując sektor MLM odnoszę wrażenie, że wiele osób o niej słyszało, ale większość z nich w ogóle nie wie, co ona tak naprawdę oznacza. Podobnie jest przecież z samym systemem network marketing – niby ludzie o tym słyszeli, ale w ogóle nie rozumieją co to za model biznesowy, myląc go często nawet z piramidą finansową.

Duplikacja to nic innego jak schemat, odpowiedni system czynności, który prowadzi do określonego celu. „W marketingu sieciowym nie chodzi o to, co działa. Chodzi o to co się duplikuje”. Takie zdanie znajdziecie w książce Erica Worre zatytułowanej „Bądź PRO”. Dla mnie to zdanie klucz. Jeżeli poważnie myślisz o tym, aby rozwijać ten system pracy – polecam tę książkę. To podstawa.

Prawda jest taka, że możesz skutecznie rekrutować ludzi, ale jeśli nie będą oni potrafili wykorzystać, powielić Twoich działań, to Twoja praca będzie tylko mordęgą i nie licz na sukces. Możesz w krótkim czasie sprawnie zrekrutować 20, 30, 100 dystrybutorów czy partnerów, ale prawda jest taka, że w przeciągu kilku miesięcy Twoja struktura się rozsypie. Zatem potrzebujemy dobrego systemu, który zapewni nam wdrożenie nowej osoby do działania, a potem wszystko musi być inteligentnie i profesjonalnie duplikowane przez wszystkich. Co to jest SYSTEM ?

S – SAVE

Y – YOUR

S – SELF

T – TIME

E – ENERGY

M – MONEY

Czyli zadbaj o siebie, oszczędzaj swój czas, energię i pieniądze. Chyba ma to sens i logikę, prawda? ,,Pan się tutaj zaloguje i obejrzy 20 godzin materiału”. Hmm. Znasz to z autopsji? Wierzę, że narzędzia do automatyzacji są bardzo pomocne w nauce, ale nigdy nie zastąpią kontaktu człowieka z człowiekiem, bo MLM to przede wszystkim biznes relacji. Jedna z zasad wprowadzania nowych dystrybutorów do tego biznesu mówi: ,,Nigdy nie zostawiaj ludzi.”

Najlepszy na świecie system duplikacji posiada firma McDonald’s. Mimo tego, że przecież nie robi dobrego jedzenia, sprzedaje go najwięcej. Jak to jest możliwe? A no dzięki wypracowanym przez lata specjalnym procedurom duplikacji. Czy osoba, która stoi przy kasie i pyta czy chcesz frytki do swojego hamburgera mówi tak, bo jej kazali? Jak myślisz? Mówi tak, bo to część systemu oraz duplikacja.

McDonald’s. Przypuśćmy, że masz plan. Będziesz pracował na jakimś stanowisku np. w kuchni i do Twoich obowiązków będzie należało przygotowywanie kanapek. Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zostajesz przyjęty przez kierownika, a na drugi dzień masz zacząć pracować. Czy w pierwszym dniu pracy jesteś w stanie wystartować i będziesz wiedział jak zrobić WieśMaca albo jak dobrze usmażyć frytki? Raczej nie! Dlatego odpowiedzialne osoby muszą Cię najpierw wdrożyć i przeszkolić.

I tak samo system działa w biznesie MLM. Jak nie masz odpowiedniej wiedzy to musisz się wyszkolić na osobę odpowiedzialną, profesjonalną i kompetentną w dziedzinie, którą się zajmujesz.

Najczęściej jednak bywa tak, że ludzie wchodzą do firmy X i od razu krzyczą na Facebooku: „Mam zajebistą robotę! Siedzę w domu i nic nie robię. Nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczy internet i komputer. Nic nie musisz sprzedawać!” No po prostu sielanka. A zarabiamy tyle, że nie będziesz musiał już pracować na etacie. Boże, widzisz i nie grzmisz! Już po miesiącu tacy fachowcy zmieniają narrację o 180 stopni i piszą, że w MLM nie da się zarobić bo to ściema, piramida, a wszystkich najlepiej zamknąć…

W network marketingu jest taka zasada, która nazywa się 1 / 3 / 5 / 7. Pierwszy rok poświęć na edukację. W trzecim roku będziesz zarabiać tyle, aby móc pomyśleć o pozostawieniu etatu (jeśli będziesz tego chciał). W piątym roku powinieneś być człowiekiem wolnym finansowo. W siódmym roku pracy będziesz ekspertem w tym, co robisz. Czy teraz brzmi to zachęcająco? Oczywiście nic nie wydarzy się bez Twojego udziału, poświęcenia i zaangażowania. Równanie, które jest dość proste to:

SUKCES  = UMIEJĘTNOSĆ +DZIAŁANIE

Bardzo ważne jest ZDANIE. W systemie duplikacji Twoim zadaniem będzie nauczyć Gosię tego, aby ona umiała zasponsorować Romana. Twoim zadaniem więc jest uczyć ludzi jak mają uczyć innych ludzi. Przekazuj ludziom wartość, naucz ich nawiązywania relacji, przekazuj narzędzia i informacje, domykaj, zachęcaj do firmowych eventów i konferencji nie tylko w realu, ale także za pomocą odpowiednich narzędzi online. Pozdrawiam.

Mogą Cię również zainteresować