Automatyzacja pozbawi ludzi pracy. Ale dla niektórych będzie to szansą na wielki rozwój – OPPORTUNITY FOR DEVELOPMENT!

przez Maciej Maciejewski
1012 odsłony

Brokings Institution opublikował niedawno bardzo ciekawy raport naukowy, zatytułowany „Automatyzacja i sztuczna inteligencja: jak maszyny wpłyną na ludzi i miejsca pracy?” Dobrze wiecie, że wszędzie tam, gdzie wkracza automatyzacja, ludzie tracą masowo pracę i wszelkie możliwości zarobkowe.

źródło: Pixabay

Komu to grozi najbardziej? Jakie zawody i sektory są narażone najmocniej? I co to oznacza dla biznesu MLM oraz ludzi budujących w network marketingu struktury? Czy networkerzy w związku z tym mają się czego obawiać?

Ciągły proces automatyzacji jest nieunikniony. Nie ma od niego ucieczki. Najmocniej odczują go mężczyźni, ponieważ większość z nich pracuje w najbardziej zagrożonych sektorach, takich jak transport i budownictwo. Dla porównania większość kobiet pracuje na relatywnie bezpiecznych stanowiskach, takich jak edukacja czy opieka zdrowotna.

Ale ten temat ma dwie strony łopaty, gdyż zawsze tam, gdzie ktoś traci, kto inny musi skorzystać. Zatem rozwój automatyzacji przyniesie korzyści tym, którzy są dobrze wyszkoleni i działają w sektorach niezagrożonych. Takich, gdzie człowiek i kontakty międzyludzkie są niezagrożone.

Poruszyłem ten temat niedawno na żywo w moich facebookowych pogawędkach z cyklu MLM-NEWS-ROOM. Moim zdaniem system network marketing (MLM) skorzysta na tym niesamowicie. Dlaczego? To proste. Już mówiłem. Zawsze tam, gdzie ktoś traci, kto inny musi skorzystać. Amen.

Oto najważniejsze sektory, dziedziny i zajęcia, które w najbliższych latach zostaną rozjechane przez rozwój technologii i nieuniknioną automatyzację: 

  1. Taksówkarze i kierowcy transportu publicznego. Potencjał automatyzacji: 89%.
  2. Gastronomia i dostawa posiłków. Potencjał automatyzacji: 81%.
  3. Recepcjonistki, menedżerowie ds. wynagrodzeń i świadczeń, księgowe. Potencjał automatyzacji: 96-98%.
  4. Kasjerzy w sklepach. Potencjał automatyzacji: 97%.
  5. Rolnicy. Potencjał automatyzacji: 60%.

„Ból automatyzacji dosięgnie szczególnie ludzi o niskich dochodach, których pracę cechuje rutynowość zadań. Jeśli Twoja praca jest nudna i powtarzalna, prawdopodobnie grozi Ci automatyzacja. Ponad 50% stanowisk, które nie wymagają wyższego wykształcenia, zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję” – to słowa Marka Muro, współautora raportu i starszego pracownika naukowego w Brooking Institution.

Na szczęście każdy, kto działa w systemie MLM nie musi się tym martwić. Wy tylko na tym skorzystacie. Was automatyzacja nie dotyczy. Sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy to przede wszystkim ludzie. To biznes kontaktów międzyludzkich i żaden automat Was w tym NIGDY nie zastąpi!

Co to dla Was konkretnie oznacza? Dla Was to jest OPPORTUNITY. Szansa. OPPORTUNITY FOR DEVELOPMENT czyli Szansa na rozwój. Jeśli niebawem automatyzacja pozbawi pracy tysiące, jak nie miliony osób, to znaczy, że te miliony osób będą natychmiast potrzebowały pracy. Nowego źródła dochodu. Tam, gdzie jedni tracą, kto inny musi zyskać. Bo pieniądze nigdy, nigdzie nie giną. Pieniądze tylko zmieniają właścicieli. OPPORTUNITY FOR DEVELOPMENT!

Mogą Cię również zainteresować