BIZNESOWY KOMPAS #22. Siła mówienia NIE

przez Maciej Maciejewski
397 odsłony

NIE. Trzy małe litery, które składają się na duże, potężne słowo. Jako jedno z najmniejszych słów w języku polskim, zaskakująco trudno jest je wymówić i mieć to na myśli. Dlaczego?

źródło: Pixabay

Jaka jest siła mówienia „nie” i dlaczego słowo, którego uczymy się rozumieć i przestrzegać od najmłodszych lat, jest tak trudne do wypowiedzenia w dorosłym życiu? Dwa główne powody to strach i poczucie winy. Strach przed tym, co ludzie pomyślą, poczują lub powiedzą, kiedy odpowiesz na ich prośbę odmową. I poczucie winy. Poczucie winy za zranienie czyichś uczuć lub zawiedzenie kogoś. To są wielkie emocje i trudno je przezwyciężyć.

Więc robisz to, co jest dla Ciebie wygodne i mówisz „tak” rzeczom, które Ci nie służą. A im bardziej się podporządkowujesz i starasz się zadowolić wszystkich, tym bardziej czujesz się zaniedbana i nieszczęśliwa. Kiedy nauczysz się mówić „nie”, otwierasz się na więcej możliwości, poświęcając swój czas i energię. Zastanów się, jak spędziłabyś te zdobyte, cenne chwile.

Ale co by było, gdybyś mogła zmienić swoje skojarzenia i uczucia wokół słowa NIE? Co by było, gdybyś mogła czuć się komfortowo mówiąc to i nie odczuwać strachu ani poczucia winy?

Pokażę Ci korzyści z mówienia „NIE” oraz wskazówki, jak zacząć to robić już dziś. Nauka mówienia „nie” zdecydowanie ma kilka znaczących zalet. Mówienie „nie” pomaga ustanowić zdrowe granice i pozwala innym ludziom wiedzieć, czego mogą się po Tobie spodziewać. Ponadto daje poczucie własności i wzmocnienia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć podróż do swobodnego mówienia „nie”.

1. ZASTANÓW SIĘ DLACZEGO MÓWISZ „TAK”

Mówienie „nie” stanie się wygodniejsze, jeśli szybko zidentyfikujesz co sprawia, że mówisz „tak”. Pomyśl o 3-5 najważniejszych rzeczach, które sprawiają, że mówisz tak i zapisz je w miejscu, w którym możesz je codziennie widzieć (na przykład w łazience, na smartfonie lub w sypialni). Dostęp do odpowiedzi na „tak” pomoże Ci szybko stwierdzić czy nowe pytania są zgodne z tym, co naprawdę Cię uszczęśliwia i łatwiej będzie powiedzieć „nie

2. POŚWIĘĆ CZAS NA SWOJE MYŚLI

Nie myśl, że musisz od razu odpowiadać na pytania ludzi „tak” lub „nie”. Poświęć trochę czasu, aby naprawdę pomyśleć o tym, czy jest to coś, na co chcesz powiedzieć „tak” i czy będzie Ci to dobrze służyć. Jeśli możesz uczciwie powiedzieć „tak”, to zdecydowanie powiedz „tak”! Ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nadszedł czas, aby ocenić, czy warto. Jeśli czujesz się lepiej mówiąc „nie”, to jest sytuacja, za którą podążasz.

3. STARAJ SIĘ NIE TŁUMACZYĆ SWOJEJ DECYZJI

Czasami, kiedy mówimy „nie”, odczuwamy potrzebę nadmiernego wyjaśnienia, dlaczego mówimy „nie”, aby poprawić sobie i innym samopoczucie. Nie daj się złapać w tę pułapkę! Nikt nie musi znać szczegółów, dlaczego mówisz „nie”. Chyba, że naprawdę chcesz się tym podzielić.

Bądź pewna swoich wyborów, kiedy mówisz „nie” i zdecydowanie nie odczuwaj potrzeby przepraszania. Im bardziej jesteś pewna siebie, tym mniej prawdopodobne jest, że ludzie będą kwestionować Twoje decyzje.

4. PRAKTYKA TWORZY MISTRZA

Nie do końca czujesz się komfortowo mówiąc „nie” ludziom w realu? Ćwicz w lustrze lub z zaufaną rodziną i przyjaciółmi. Możesz nawet odgrywać rolę w domu bez lustra lub we własnej głowie. Cokolwiek musisz zrobić, aby czuć się komfortowo i pewnie mówiąc „nie”, ćwicz to często. Opłaci się, gdy staniesz w obliczu prawdziwej sytuacji życiowej.

Wdrożenie jednego lub wszystkich tych kroków pomoże Ci stać się lepszym w mówieniu NIE. Kiedy już to opanujesz, będziesz w stanie okiełznać prawdziwą moc kryjącą się za najkrótszym i najbardziej znanym słowem na świecie. Spróbuj! Z miłością, Sonia. PS. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało zadawaj w komentarzach.

Sonia Kozub-Skalska to kobieta petarda. Wybitna ekonomistka, naukowiec, coach finansowy, a także inspirująca liderka biznesu, która łączy tradycyjne podejście do przedsiębiorczości z innowacyjnymi strategiami generowania dochodu pasywnego, dzięki czemu aż 70% jej przychodów stanowią właśnie takie projekty. Mimo mieszkania w sercu Bieszczad, po środku niczego, z powodzeniem buduje międzynarodowy zespół w systemie MLM i rozwija swoją działalność na globalną skalę. W naszym projekcie medialnym zajmie się szeroko rozumianą tematyką sprzedaży, ekonomii i psychologii biznesu.

Mogą Cię również zainteresować