źródło: Pixabay
Marketing sieciowy – o co konkretnie tutaj chodzi?
Marketing sieciowy zwany jest również MLM, z ang. Multi Level Marketing, czyli marketing wielopoziomowy. Firmy oferujące swoje produkty rezygnują z tradycyjnych metod sprzedaży, takich jak sklepy stacjonarne czy stoiska w sieciach handlowych. Ograniczają w ten sposób dodatkowe koszty typu:
- magazynowanie produktów,
- marże pośredników,
- utrzymanie produktów na sklepowej półce.
Takie rozwiązanie przynosi korzyści partnerom biznesowym danej firmy, gdyż wypracowany z minimalnymi kosztami zysk, to większa pula pieniędzy do podziału pomiędzy współpracowników.
Partnerzy biznesowi w MLM to osoby, które polecają dany produkt i zachęcają do jego kupna, jednocześnie pozyskując do współpracy kolejne osoby. Sieć kontaktów jest rozbudowywana, a zespoły powiększają się. Stopniowo dana osoba wspina się po szczeblach swojej kariery, a ilość pokonanych szczebli i tempo wchodzenia na szczyt zależy tylko i wyłącznie od jej zaangażowania.
Jak wygląda zakup/sprzedaż produktów?
Kupno i sprzedaż produktów w marketingu sieciowym odbywa się przez sklep internetowy, czyli jedną z najwygodniejszych form kupna-sprzedaży współczesnego świata. Kupujesz bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę i zapoznasz się z produktem, jego składem, działaniem, zastosowaniem i dokonujesz transakcji online. Podobnie wygląda sprzedaż. Masz swój własny, internetowy sklep partnerski, do którego link posyłasz swoim klientom.
Marketing sieciowy – czy to dla mnie?
Wyobrażając sobie osobę siedzącą na plaży lub w bieszczadzkiej głuszy, z laptopem na stoliku lub kolanach, pewnie myślisz sobie – to jakiś dyrektor tudzież wysoko postawiony przedsiębiorca, z doświadczeniem, wykształcony, który długo budował swoją pozycję. Prawda jest jednak taka, że praktycznie każdy może tak pracować. W marketingu sieciowym nieważne jest czy jesteś studentem, pełnoetatową mamą, pielęgniarką w szpitalu, kasjerką, ogrodnikiem, operatorem koparki. Jeśli masz w sobie otwartość na wyjście ze strefy komfortu, na naukę i rozwój, to śmiało możesz próbować swoich sił. Firmy bazujące na MLM często oferują szkolenia, wsparcie. Uczą negocjacji, rozmów, finalizowania transakcji… Masz możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze i zajmować się tylko marketingiem sieciowym lub traktować to jako dodatkowe źródło dochodu. I to jest piękne.
Jakie są warunki rozpoczęcia pracy w marketingu sieciowym?
Oprócz chęci i zaangażowania, firmy często wymagają od swoich potencjalnych partnerów biznesowych wykupienia pakietu startowego. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, bo jak proponować produkt, którego się nie zna? Warto mądrze zainwestować kapitał i dobrać sobie artykuły dla zdrowia, urody, czy do potrzeb domowych, według własnych preferencji.
Zdarza się jednak, że wymagany jest wykup gotowego pakietu startowego. Jeżeli nie będzie to przedstawione w prezentacji możliwości danej firmy, wówczas warto o to zapytać osobę, która zaprasza Was do zespołu. Dodatkowo jako klient albo partner biznesowy, możesz zostać członkiem grupy produktowej, której społeczność wymienia się spostrzeżeniami i doświadczeniami z użytkowania danego produktu. Macie informacje z pierwszej ręki – od bezpośrednich użytkowników. Dostaniecie także możliwość czytania opinii i zadawania pytań na otwartej grupie dyskusyjnej.
Korzyści płynące z marketingu sieciowego
Marketing sieciowy ma konkretny cel, czyli generowanie dochodów na bazie poszerzania listy klientów i partnerów biznesowy, ale oprócz czysto zyskownych korzyści możemy wyróżnić również inne, takie jak:
- możliwość pozyskiwania dla siebie produktów w o wiele niższych cenach,
- rozwój umiejętności interpersonalnych, sprzedażowych,
- możliwość podróżowania po świecie,
- własny samochód firmowy,
- elastyczne godziny pracy, a także…
- odnalezienie w sobie pewności siebie, czy budowanie relacji z ludźmi.
Jakie zarobki można otrzymać wchodząc w ten biznes?
Wielkość zarobków zależy od zaangażowania i lojalności danej osoby. Bardzo ważne jest, by od samego początku pozyskiwać partnerów biznesowych i klientów, którzy będą stanowić Wasz zespół. Im większa ich liczba, tym większa szansa na uzyskanie wyższych dochodów. Istotne jest również zapoznanie się z planem marketingowym (sposobem naliczania prowizji) konkretnej firmy MLM, ponieważ każda ma inną strategię. Zarobki wahają się od 0 do 50 000 zł miesięcznie (a nawet dużo więcej), wszystko uwarunkowane jest pozycją, jaką człowiek wypracuje sobie w danej firmie i czy ją utrzyma dbając o konkretny poziom sprzedaży i ilość pozyskiwanych klientów.
Na co należy uważać?
Jak w każdym biznesie, tak i w MLM znajdziemy wady, które mogą nas zniechęcić i na które należy uważać.
- Nie mamy możliwości wpływania na cenę oferowanych produktów. W dobie wysokiej konkurencji, cena wydaje się być elementem przeważającym na szali dokonywanego wyboru zakupowego. Stąd też wymaga się od sprzedającego wysokich starań w przedstawieniu produktu, jako tego jedynego i unikatowego. Wartego swojej ceny.
- Brak odpowiednich umiejętność. Niewątpliwie kluczową cechą w tej branży są umiejętności sprzedażowe. I nikt nie mówi, że masz być po szkołach handlowych, czy kursach. Wszystkiego można się w życiu nauczyć w danym momencie. Pytanie tylko, czy jest się na to gotowym?
- MLM to nie własność. Jesteś tylko przedstawicielem firmy, nie możesz zatem otrzymać jej udziałów (zazwyczaj) lub wejść w jej posiadanie.
- Negatywne relacje w rodzinie i wśród znajomych. Marketing sieciowy wymaga dobrej organizacji pracy i dużego zaangażowania. I o ile jeśli to pierwsze jest na wysokim poziomie, to nie musicie się niczego obawiać. Często jednak dochodzi do zaniedbań rodziny na rzecz pracy. Spędzając godziny przed komputerem ktoś rzuca wszystko inne. Niejednokrotnie również chcąc pozyskać klientów zaczyna szukać wśród najbliższych, a spotykając się z odmową, czuje złość i frustrację, co znacząco może pogorszyć ich relacje.
- Zniechęcenie, wypalenie, brak snu. Branża MLM wymaga dużego zaangażowania. Jeżeli pochłonie Was wir pracy i silne parcie na budowanie zespołu, to będziecie poświęcać każdą możliwą chwilę na poszukiwanie klientów, czy partnerów biznesowych, kosztem np. nieprzespanych nocy. Niesie to za sobą zagrożenie na kształt wypalenia zawodowego. Zdarza się również, że pomimo starań człowiek spotyka się z ciągłymi odmowami, co powoduje zniechęcenie.
I podstawa. Zanim podejmiemy decyzję o współpracy z dana firmą MLM, warto zrobić rozeznanie na rynku. Zapoznać się z planami marketingowymi, umówić się na rozmowy telefoniczne, zoomy, czy spotkania face to face. Dowiedzieć się, jakie produkty oferuje dana spółka, jak długo jest na rynku, w ilu krajach rozwija swoją działalność. Na jakiej zasadzie odbywa się rozliczenie przychodu. Czy firma daje wsparcie w postaci darmowych szkoleń i spotkań biznesowych? Porównajcie wiadomości, wybierzcie najlepszą dla siebie firmę i pnijcie się na szczyty swoich możliwości. Powodzenia!