Polska branża DS/MLM z rekordami w online! Komentarze liderów rodzimego network marketingu

przez Maciej Maciejewski
4822 odsłony

Sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy to bezprecedensowy przykład branży, która wydawałoby się, że mogła zostać mocno dotknięta kryzysem ekonomicznym ostatnich miesięcy. Nic bardziej mylnego. To model biznesowy, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Wcześniejsze przejście na zastosowanie nowoczesnych technologii, sprawna reorganizacja i adaptacja do nowej sytuacji przyniosły zaskakujące efekty.

źródło: Pixabay

Firmy sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego biją rekordy sprzedaży i stale rekrutują, kiedy inni redukują etaty. System DS/MLM ma się ostatnio całkiem dobrze. Dzięki szybkiej adaptacji i systematycznemu wprowadzaniu zmian już od dłuższego czasu, branża umocniła swoją pozycję. Zdalne przyjmowanie zamówień, bezpieczny sposób dostarczania produktów do paczkomatów, warsztaty i konsultacje online dla współpracowników, stałe wsparcie klienta przy pomocy komunikatorów lub telefonicznie czy indywidualne programy tworzone dla klientów to przykłady tego, jak branża dostosowała się do wyzwań chwili i potrzeb konsumentów. Najciekawsze jest jednak to, że sektor od samego początku lockdownu notuje znaczące, a nawet rekordowe wzrosty sprzedaży.

– Mimo utrudnień związanych z bezpośrednim kontaktem z konsumentami branża doskonale sobie poradziła z nową rzeczywistością. Jeszcze bardziej widać, że sprzedaż bezpośrednia i network marketing to model, na który warto postawić. Dynamiczny, nowoczesny i przede wszystkim stabilny biznes, który pozwala nie tylko na rozwój, ale i bezpieczeństwo – komentuje Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.

Od początku marca do końca maja br. branża notuje sprzedaż średnio o 30% wyższą niż w roku poprzednim. To pokazuje, że konsumenci nie tylko ufają oferowanym produktom, ale także doskonale odnajdują się w konwersji sprzedaży do kanałów online. – Analizując poszczególne miesiące sprzedaży we wspomnianym okresie, dostrzegamy bezprecedensowe rezultaty. Dla wielu firm członkowskich stowarzyszenia okres marzec/maj  okazał się wręcz przełomowym. Zanotowały bowiem w tym miesiącu swoje rekordowe sprzedaże w całej historii danej firmy. Niektóre z nich o blisko 55%, a nawet niemal 85% wyższą sprzedaż w porównaniu do tego samego okresu roku 2019 – dodaje Mirosław Luboń.

Fakty pokazują, że konsumenci chcą i potrzebują takiego modelu zakupowego, jakim jest DS/MLM. Mimo przestawienia się na niemal całkowitą komunikację online, konsumenci wciąż mają wsparcie w swoich partnerach, konsultantach, sprzedawcach. Wciąż mogą liczyć na ich rady także po zakupie. Serwis posprzedażowy to unikalna wartość tej branży dla konsumentów. Klienci dostrzegli także potencjał w produktach oferowanych przez rynek. Sprawdzone i jakościowo doskonałe produkty gospodarstwa domowego, kosmetyki czy suplementy okazały się niezbędne w codziennym funkcjonowaniu.

– Oprócz zadowalających wyników sprzedażowych sektor – jako jeden z niewielu – prowadzi aktywnie rekrutację. W czasach, gdy bezrobocie znacząco rośnie, sprzedaż bezpośrednia oferuje współpracę oraz daje szansę na „Krok we własny biznes”. Pod taką też nazwą PSSB z firmami członkowskimi zachęca zwłaszcza młodych do skorzystania z możliwości rozwojowych i biznesowych tego rynku – dodaje dyrektor generalny PSSB.

Niemal wszystkie firmy sektora nawet w czasie pierwszych dni lockdownu nie zaprzestały rekrutacji. Wiele z nich odnotowuje ogromne zainteresowanie. Rekordziści donoszą o ponad czterokrotnie wyższym poziomie rekrutacji niż w roku 2019 w tym samym okresie. Także raport  Światowej Federacji Sprzedaży Bezpośredniej (WFDSA) przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród firm pokazuje, że branża prognozuje utrzymanie oraz stabilizację obecnego trendu rynkowego.

Komentarz Adriany Kogut z firmy Hebalife: – Dziś jak nigdy wcześniej odczuwamy zmienność otaczającego nas świata. Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Z drugiej strony wiemy, że kupujemy od ludzi. Każdy z nas jest sprzedawcą – sprzedajemy pomysły, przekonania, system wartości. To właśnie marketing sieciowy daje możliwość wykorzystania naturalnych zasobów drzemiących w każdym z nas do budowania biznesu. Daje możliwość szybkiego dostosowania się do zmiennych warunków. Jest szansą na zainicjowanie równoległego dochodu, a tym samym daje poczucie bezpieczeństwa. Stawia na człowieka i jego rozwój. To wędka, dzięki której można odmienić  swoje życie jeśli się tylko chce. To biznes, w którym człowiek nic nie musi, ale wszystko może. Proste zasady, niski próg wejścia dają możliwość budowania własnego biznesu. Fokus na rozwój osobisty jednostki i całego zespołu daje wyraźną przewagę. Co więcej, ten biznes oparty jest na relacjach. Nie ma znaczenia wiek, płeć czy kolor skóry albo status społeczny. Liczy się Twoje zaangażowanie. Oczywiście nie oznacza to, że sukces przyjdzie sam. To biznes i jak każdy biznes nie jest dla wszystkich, ale to w tym modelu masz wspierające środowisko i osoby, którym zależy na tym, abyś stał się samodzielny i bogaty. Szanuję network marketing bo dla mnie, jak nigdzie indziej, ważna jest zasada –biznes #BoCzłowiek.

Komentarz Alberta Rzekiecia z firmy Souvre Internationale: – Pochodzę z okolic Stalowej Woli, mam 23 lata. Branżę MLM poznałem ok. 5 lat temu. Zupełnie przypadkowo zostało mi przedstawione to, w jaki sposób ten biznes funkcjonuje. Na pewno należałem do grona osób, które nie były do końca przekonane, czy takowy system jest – jak to mówią – „prawdziwy”, ale postanowiłem wraz z moim bratem bliźniakiem Hubertem sprawdzić rzetelność tych informacji. Czy MLM jest dobrym sposobem do zarabiania pieniędzy? Myślę, że zdecydowanie tak. Człowiek dostaje gotowy produkt, sprawdzony system, ma elastyczność pracy, działanie wraz z grupą – to te elementy powodują, że WARTO się zaangażować w tę branżę. Dodam, że odkąd na świecie pojawiła się sytuacja związana z kwarantanną, branża MLM zaczęła notować ogromne wzrosty. Dla mnie osobiście działanie online było czymś, czego sobie nie potrafiłem wyobrazić. A dziś? Na offline z pewnością będę już rzadkim gościem. Najbardziej system MLM cenię za prostotę, za możliwości rozwoju i zbudowania „własnego” biznesu w takiej formie. Jeśli chodzi o sposób zarabiania – strzał w 10. Myślę, że poprzez przeróżne programy motywacyjne, różnie skonstruowane plany, a w dodatku za pomocą działania online, chyba nikt nie powie, że w tym biznesie dopiero „później” zaczyna się zarabiać. Myślę, ze dziś można ten biznes robić dużo szybciej niż kiedyś. Dlatego polecam każdej osobie spróbować, przekonać się samemu, bo jak to ostatnio zwykłem mawiać… nie ma ważniejszego zdania na świecie, niż własne, więc je sobie wyrób. Pozdrawiam!

Komentarz Elżbiety Adamek z firmy Prouvé: – Dlaczego MLM jest dzisiaj dobrym sposobem do zarabiania pieniędzy? Przede wszystkim to niskie koszty inwestycji. Często firmy działające w branży oferują zestawy startowe na każdą kieszeń. Taki zestaw jest zawsze produktowy, co nam pozwala na testowanie i zdobywanie własnych doświadczeń z produktem. Niska inwestycja, a możliwości zarobkowe nieskończone. To jest ogromny plus dla osób, które chcą prowadzić własny biznes nie mając finansów na start. Nie ponosimy żadnego ryzyka finansowego. Nie ma wymagań co do wykształcenia, doświadczenia, wieku. To praca, której można się nauczyć. Networker to profesja jak każda inna. MLM jest idealnym Planem „B” dla osób pracujących na etacie, dla młodych mam przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, dla emerytów, dla prowadzących działalność gospodarczą, dla studentów, dla bezrobotnych. Co mi się w tym najbardziej podoba? Pracując przez internet mam dużo większą możliwość budowania sieci kontaktów niż działając jedynie offline. Wystarczy wysłać zaproszenie do grona znajomych i wykazać chęć poznania tych osób i ich potrzeb. Większość poznanych osób potrzebuje więcej pieniędzy. Ale już nie każdy ma odwagę po nie sięgnąć. Mogę pomagać innym pokazując ten model pracy i iść tą samą drogą. Mnóstwo ludzi nadal jeszcze nic nie słyszało o MLM. A to praca, która może zmienić czyjeś życie o 180 stopni na plus. Jestem partnerem, a nie pracownikiem. Nie mam szefa, który mnie nadzoruje, kieruje mną. To ja decyduję, kiedy pracuję i ile czasu poświęcam na pracę. Nie muszę nastawiać budzika. Nie muszę dojeżdżać do pracy, stać w korkach i ponosić kosztów z tym związanych. Mam możliwość wypracowania dochodu pasywnego – esencja tego biznesu. Bardzo dobry dochód, który możemy uzyskać w przeciągu 3-5 lat. Trzeba pamiętać, że praca na etat zajmuje 40 lat życia, a nasza emerytura z ZUS będzie wynosić 30-40% wynagrodzenia. Tutaj mam możliwość korzystam z darmowych szkoleń organizowanych przez moich współpracowników. Wystarczy tylko aplikacja w telefonie. Mogę pracować z każdego miejsca bo moje biuro to smartphone. Nie muszę wynajmować lokalu czy magazynu na towar, nie dojeżdżam do pracy, mam w końcu swój własny sklep internetowy, mogę awansować, uczestniczyć w prestiżowych eventach firmowych,  mam udział w dochodzie firmy poprzez tworzenie jej obrotu ze wszystkimi partnerami. Polecam.

Komentarz Joanny Sobczak z firmy Forever Living Products: – Z firmą mam kontakt od 3 lat, w tym od roku buduje biznes i mam już pierwsze sukcesy. Biznes MLM zawsze był świetnym sposobem do zarabiania pieniędzy, bo pozwala łączyć dotychczasowe zajęcia z nową aktywnością i uczeniem się jak skutecznie działać na polu sprzedaży. Jednak szczególnie teraz, w dobie czasowego zamknięcia nas na kilka miesięcy, gdy część ludzi pracująca w tradycyjnych biznesach i na etatach nie była w stanie wykonywać swojej pracy, możliwość działania i zarabiania z renomowaną firmą MLM jest nie do przecenienia. Kto z tej możliwości skorzystał, ten wygrał! Każda porządna firma MLM posiada swój system internetowy, pozwalający na zdalne składanie zamówień, wprowadzanie nowych członków do zespołów i klientów, szkolenie ich i pracę online z każdego miejsca na Ziemi, niezależnie od tego czy jesteś zamknięty na kwarantannie czy utknąłeś na drugim końcu świata. Nie do przecenienia jest też wsparcie zdrowotne produktami, które pomagają utrzymać ciało w dobrym zdrowiu. Paradoksalnie okazało się, że dzięki pracy online mogę pracować efektywniej, „spotykać” się z większą liczba osób, bo nie tracę czasu na dojazdy. Osoby z zagranicy też mogą do tych spotkań dołączać, bo tysiące kilometrów już nas nie dzielą. Z drugiej strony budowanie marki osobistej online pozwala mi na spotkanie wspaniałych ludzi, których nigdy bym w realu nie spotkała! Wbrew obawom chwilowe zamknięcie w domu pozwoliło mi wznieść mój biznes MLM na kolejny, wyższy poziom! Kto jeszcze myśli, że świat wróci do stanu przed koronawirusem? Nie wróci, więc lepiej nauczyć się nowych kompetencji dziś i korzystać z nadarzających się możliwości.

Komentarz Magdaleny Dydowicz z firmy Natur Day: – Dla mnie marketing sieciowy to nie tylko zarabianie, choć możliwości są ogromne. Sam fakt, że możesz rozpocząć swój biznes – bo to będzie Twój biznes – nie inwestując wielkich sum na początek, jest bardzo ważne. Przy odpowiednim zaangażowaniu i wykorzystaniu wszystkich dźwigni, tak finansowej, czasowej jak i osobowej, jesteś w stanie wygenerować dodatkowy dochód pasywny, który po pewnym czasie będzie pracował, kiedy Ty śpisz. Poza tym możesz wykonywać swoja pracę z każdego miejsca na Ziemi i z każdym niemal człowiekiem, szczególnie teraz w dobie internetu i z pomocą wujka Google translator. To dla tych, którzy języków obcych (jeszcze) nie znają. Poza tym, network marketing to ciągły rozwój osobisty, poznawanie siebie, swoich niedoskonałości i braków, ciągła praca nad tymi zagadnieniami.  Człowiek zaczyna otwierać się do świata i ludzi, rozwija swoje horyzonty. Ten biznes może stać się misją w uświadamianiu innych, że oprócz pracy na etacie czy klasycznego biznesu, istnieje jeszcze taka możliwość, gdzie w niewielkim czasie w porównaniu z ww. aktywnościami może dać Ci wolność i niezależność finansową. Oczywiście jest do wykonania praca, czasem niełatwa, szczególnie dla tych, którzy nigdy nie mieli z tym do czynienia. Tak bardzo ważna praca nad sobą, swoim sposobem myślenia. Ponadto są też wspaniałe produkty, które jak to jest w mojej firmie, dbają o tak mało rozpowszechnioną profilaktykę zdrowia za pomocą naturalnych, wysokojakościowych produktów. Także reasumując, network marketing to ciągłe doskonalenie się i uczenie pomagając innym. Praca dla wszystkich, którzy tego chcą – a ja chcę!!!

Komentarz Danuty Hasiak z firmy ZinZino: – System pracy nazywany multi level marketing to tak naprawdę dla człowieka wybór drogi biznesowej jak każdej innej. Z tą tylko małą różnicą, że szefem każdy jest sam dla siebie. Jesteś sterem, wiatrem i okrętem dla samego siebie. Tutaj rozwój osobisty idzie w parze z rozwojem Twojego biznesu. Właśnie to dziesięć lat temu sprawiło, że podjęłam decyzję na tak. W tym rodzaju przedsiębiorczości dowiadujesz się co to znaczy ,,wziąć życie w swoje ręce”. Podejmujesz decyzję, za chwilę zbierasz oklaski lub wręcz odwrotnie – dostajesz kolejną, gorzką  lekcję życiową i biznesową, z której wyciągasz wnioski na przyszłość. W tym biznesie żyjesz w ciągłej zmianie i bezustannej gotowości do tego, aby sprostać wyzwaniom, które czekają tuż za rogiem. To ciągła nauka, wzrastanie,  inwestowanie w siebie, podążanie do niezależności finansowej. Spełnianie swoich marzeń przez siebie oraz swój zespół. To codzienna inspiracja do działania.

Komentarz Emanuela Bierzy z firmy Souvre Internationale: – Nie od dziś wiadomo, że biznes sieciowy daje możliwości, których granice wyznacza jedynie nasza „przedsiębiorcza wyobraźnia” i to samo tyczy się możliwości zarabiania w tym zawodzie. Ostatnie miesiące pokazały także, że umiejętnie łącząc system MLM z możliwościami jakie nam daje w dzisiejszej dobie internet, spokojnie można zabezpieczyć swój biznes czasami kryzysu z racji dostępu do bardzo szerokiego horyzontu dotyczącego sprzedaży produktów lub usług, jak i pozyskiwania nowych partnerów biznesowych do naszych struktur. Osobiście cenię biznes multi level marketingu realizowany przez internet za jeszcze jeden, niezwykle ważny dla mnie aspekt. Dzięki temu, że mogę pracować z ludźmi z całego świata, korzystać z dobrodziejstw automatyzacji biznesu oraz prowadzić biznes bez wychodzenia z domu… mam więcej czasu dla siebie, znajomych i rodziny. To daje mi istotną przestrzeń na pielęgnowanie relacji z najbliższymi oraz swobodną pracę nad samym sobą, a tego nie da się kupić za żadne pieniądze. Nigdzie.

Komentarz Moniki Przepióry z firmy DuoLife: – Uważam, że network marketing to dzisiaj najlepszy sposób na budowanie swojej niezależności finansowej. Dla mnie to możliwość realizacji marzeń, które kiedyś nie mogłam spełniać pracując na etacie. Teraz rozwijając biznes sieciowy każdego dnia poszerzam swoje kompetencje i nabywam umiejętności, dzięki którym staje się lepszą wersją samej siebie dla siebie i dla mojego zespołu. Ogromną radość daje mi towarzyszenie ludziom w drodze na ich szczyt. Kocham tych ludzi i ten biznes. Od dwóch lat mieszkam we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Za granicę wyjechałam za miłością moje życia, za moim mężem. To była dla mnie nowa sytuacja, w której musiałam się odnaleźć i poszukać odpowiednich dla mnie rozwiązań. Jednej rzeczy byłam stuprocentowo pewna – nie chciałam już więcej wracać do pracy na etacie. Za biurkiem przepracowałam 15 lat i miałam dość cyferek, obliczeń i wypełniania dokumentów, pragnęłam czegoś innego. Pragnęłam zmiany. Oczywiście miałam w sercu wiele obaw, ale też ogromne pragnienie rozwoju, które było silniejsze od strachu. Kiedy skończyłam 40 lat obudziła się we mnie ogromną chęć i pasja, aby spełniać swoje marzenia. Odkurzyłam więc swoją szufladę marzeń, która przez wiele lat była zapomniana i podjęłam decyzję, że stanę się kobietą sukcesu. Kobietą niezależną, kobietą, która w połowie swojego życia odważyła się całkowicie je zmienić.  Zaczęłam działać w MLM przez internet. Było to dla mnie idealne rozwiązanie, bo przecież biznes sieciowy można robić wszędzie, z każdego miejsca na Ziemi, więc ja mogłam działać również za granicą. Chwilę wcześniej, szukając rozwiązań zdrowotnych poznałam produkt, który mi pomógł i zainteresowałam się firmą działającą w oparciu o biznes sieciowy. Zaczęłam szukać informacji i czytać na temat marketingu sieciowego, chciałam się uczyć i tak właśnie poznałam Konrada Ganderę, który nauczył mnie od podstaw pracy online. Właściwie byłam jedna z pierwszych osób, które on zaczął szkolić z pracy online. Dzięki systemowi jaki wdrożyliśmy mogłam rozpocząć budowanie mojego zespołu w biznesie sieciowym w obcym kraju. To daje mi niesamowitą siłę do działania, jest moim motorem napędowym do spełniania moich marzeń, do realizowania celów, pozwala mi osiągać niezależność finansową. Moim osobistym marzeniem jest być cały czas liderem, który będzie przyjacielem dla osób w swoim zespole. Pielęgnuję w sobie to pragnienie, bo wiem, że wymaga ono ogromnej uważności na drugiego człowieka. Mam też ogromne marzenie, aby osoby w moim zespole miały otwarte serce na drugiego człowieka, aby intencją naszych wspólnych działań była pomoc drugiemu człowiekowi w obszarze życia, w którym tego wsparcia potrzebuje. Dla mnie najważniejszym osiągnięciem jest to, że będąc za granicą w praktycznie obcym kraju, bez znajomości języka, mogę budować zespół ludzi, którzy niezależnie od tego, gdzie mieszkają, ile mają lat, w jakim zawodzie pracowali lub jeszcze pracują, mogą spełniać swoje marzenia, mogą się wzajemnie wspierać i rozwijać.

Komentarz Tomasza Lissowskiego z firmy SativaLife Poland: – Moim zdaniem multi level marketing od zawsze był świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Jednak teraz, w czasach, w których żyjemy, stał się wręcz ratunkiem dla wielu ludzi, aby nie popaść w tarapaty finansowe. Ogólnie trzeba zauważyć, że praca w domu staje się nie tylko modna, ale i konieczna w bardzo wielu przypadkach. I bardzo dobrze, bo taki model pracy daje poczucie bezpieczeństwa w obszarze zdrowia, jak i finansów. W systemie MLM najbardziej podobało mi się zawsze to, że tę pracę mogę wykonywać z każdego miejsca na Ziemi. Bardzo lubię podróże i też emigrowałem kiedyś na Wyspy , ale to właśnie praca online dała mi możliwość i impuls do powrotu . Ile się normalnie zarabia w Polsce, każdy wie. Poziom życia łatwo można jednak podnieść angażując się w marketing sieciowy. To jest naprawdę dobry sposób na zarabianie, a najwięcej zarobią Ci przedsiębiorczy ludzie, zmotywowani do zmiany oraz ci, którzy kochają po prostu innych ludzi i pomoc innym sprawia im satysfakcję. Takie są ewidentne wnioski, wynikające z moich obserwacji i doświadczeń.

O tym jak poradziły sobie z kwarantanną firmy MLM w Polsce możesz również przeczytać w naszych świetnych, archiwalnych materiałach. Lawinowe redukcje zatrudnienia, które nie ominą praktycznie żadnej branży, w optymistycznym wariancie szacowanym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, mają pozbawić pracy 1,4 miliona Polaków. W pesymistycznym wariancie bezrobocie sięgnie 10%. Ale nie w network marketingu:

„Recesja? Jaka recesja? Krótka dygresja o tym, że biznes MLM jest prawdopodobnie najlepszym obecnie systemem do zarabiania pieniędzy”

W tej trudnej sytuacji przedstawiciele polskiej branży sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy dobrze prosperują i zaliczają wzrosty. Niezależni przedsiębiorcy budujący biznes MLM nie mieli żadnych problemów z przystosowaniem się do pracy z domu, co potwierdziły nasze niedawne publikacje:

„Zarobkowy stres podczas pandemii? Spostrzeżenia menadżerów działających w systemie MLM”

Sektor DS/MLM poradził sobie w Polsce podczas kwarantanny bardzo dobrze. Ten model zarabiania pieniędzy może być alternatywą dla bankrutujących przedsiębiorców tradycyjnych i zwalnianych pracowników. Wszak tutaj każdy może zainicjować swój osobisty, prywatny biznes bez ryzyka inwestycyjnego, gdyż współpracę z porządną firmą matką można rozpocząć wkładając w przedsięwzięcie jedynie kilkaset złotych. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu, kreatywności i charyzmy. Bez wątpienia to jest jeden z podstawowych czynników decydujących o tym, że network marketing zawsze w czasach trudnych, w kryzysie, notuje wzrosty. Od marca br. działające w Polsce spółki MLM zaliczają od 50 do 300% większe obroty, a co się oczywiście z tym wiąże, więcej zarabiają współpracujący z nimi handlowcy:

„System MLM a biznes tradycyjny i praca zdalna w czasach pandemii. Kto ma największe szanse, a kto może stracić pracę?”

Co ważne, najprawdopodobniej wciąż z roku na rok trend pracy zdalnej będzie się utrzymywał, coraz więcej osób przejdzie całkowicie właśnie na taki model zarobkowania, więc warto małymi krokami już dziś wdrażać zasady, które ułatwią tę cyfrową transformację. Bo warto:

„KORONAWIRUS VS. NETWORK MARKETING. Dlaczego system MLM jest prawdopodobnie najlepszą alternatywą zarobkową w czasach pandemii i kryzysu?”

Mogą Cię również zainteresować