Odpowiada za niego firma Lemoptix, utworzona w wyniku współpracy naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie z przedsiębiorstwem Maher Kayal Laboratory.
Najważniejszymi cechami projektora jest mobilność oraz kompatybilność nie tylko z smartfonami, lecz także z laptopami, komputerami klasy PC i tabletami. Urządzenie będzie mniejsze niż karta płatnicza, a podzespoły optyczne mają objętość zaledwie 1 cm³. Producent chwali się, że zastosowane elementy mikro i elektro-mechaniczne zrewolucjonizują sposób tworzenia projektorów. Malutkie lustro ma charakteryzować niespotykana dotąd zdolność skupiania światła.
Urządzenie jest jeszcze w dość wczesnej fazie produkcji, jednak już w zeszłym miesiącu udało się wyświetlić dzięki niemu obraz w rozdzielczości VGA (640 x 480). Wymagany, minimalny dystans to 50 cm od powierzchni, na którą rzucane jest światło. Przy zachowaniu tej odległości mamy do czynienia z 15-calową przekątną obrazu. Oczywiście można będzie ją zwiększyć, zwyczajnie oddalając projektor. Ten zabieg nie będzie wiązał się z koniecznością zmiany ostrości.
Producent chwali się, że opracowywana przez niego technologia zużywa o 30% mniej elektryczności niż sprzęty powszechnie dotąd stosowane. Dla zainteresowanych tym gadżetem mamy dobrą wiadomość. Trafi on do sprzedaży w 2012 roku, a cena będzie stosunkowo niewielka, ponieważ podzespoły projektora nie należą do najdroższych. Lemoptix jednocześnie pracuje nad interaktywnym projektorem. Rzucany obraz stanowiłby panel dotykowy.