źródło: flickr.comźródło: flickr.com

W międzynarodowym teście opublikowanym przez Fundację Pro-Test przebadano 12 zestawów kina domowego Blu-ray z pięcioma głośnikami oraz subwooferem (dźwięk 5.1). W specjalistycznym laboratorium eksperci przyjrzeli się ich jakości dźwięku, obrazu i odbiornika radiowego. Ocenili też korekcję błędów, łatwość obsługi, dostęp do internetu, zużycie prądu oraz wszechstronność.

Okazuje się, że nie każde kino domowe zamieni pokój w salę kinową. O kinowym efekcie dźwięku decyduje to, jak dane urządzenie radzi sobie z przetwarzaniem brzmień pochodzących z różnych stron. Badacze odnotowali spore różnice między testowanymi zestawami pod tym względem. Co prawda w większości testowanych modeli dobrze ocenili jakość dźwięku Surround, ale musieli wystawić też jedną ocenę mierną – zestawowi Philips HTS5593/12 za 1525 zł. Model ten uzyskał też najniższą notę ogólną w rankingu ze względu na nieczysty dźwięk.

Natomiast zwycięzcą testu został LG BH7420P za 1449 zł. Wygrał dzięki bardzo dobrej jakości obrazu i dobremu dźwiękowi. Ale jeszcze lepszą jakość dźwięku zapewnia najtańszy w teście – Samsung HT-E5500 za 1189 zł. Pełne wyniki testu na stronie Pro-Testu.