Najnowsze technologie firmy NVIDIA

przez Marek Wyrzychowski

W tym tygodniu w Barcelonie królują nie tylko sangria i tapas, ale przede wszystkim urządzenia mobilne. Dzięki wysiłkom firmy NVIDIA świat obliczeń wizualnych i technologii graficznych znajduje swoje poczesne miejsce w nowych produktach.

W tym roku na Mobile World Congress w Barcelonie prezentuje się między innymi mobilna architektura Kepler – przedstawiony w tym roku procesor Tegra K1 posiada 192 w pełni programowalnych rdzeni, zapewniających najbardziej zaawansowane możliwości graficzne oraz najwyższą wydajność, dzięki której znajduje on zastosowanie nie tylko w tradycyjnych urządzeniach mobilnych, ale także w motoryzacji, do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania, edycji wideo i wielu innych zadań.

Dzięki architekturze Kepler zastosowanej w procesorach Tegra K1, tej samej która napędza wydajne karty graficzne w komputerach stacjonarnych, twórcy gier mogą teraz wykorzystywać technologie znane z gier PC w urządzeniach przenośnych:

64-bity w urządzeniach mobilnych – stacje robocze oraz komputery stacjonarne wykorzystują procesory 64-bitowe od lat. Od teraz również urządzenia mobilne będą czerpać korzyści z większej wydajności dzięki procesorowi Denver, pierwszemu 64-bitowemu procesorowi ARM dla urządzeń mobilnych z systemem Android.

Modemy LTE – nowe urządzenia z procesorami Tegra, które wykorzystują technologię LTE. Łączność LTE otrzymał między innymi Tegra NOTE 7, najszybszy na świecie 7-calowy tablet z systemem Android. Pokazano również francuski Wiko Wax, pierwszy w Europie smartfon z procesorem Tegra 4i, wykonany przez jednego z najszybciej rozwijających się lokalnych producentów telefonów. Procesor Tegra 4i, posiadający zintegrowany modem LTE, zapewnia dwa razy wyższą wydajność od porównywalnych układów mobilnych.

Zaawansowane systemy samochodowe – w Barcelonie pokazano również zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), wykorzystujące procesory Tegra K1 w systemach wykrywania pieszych, utrzymania pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych, wykrywania obiektów w martwej strefie, monitorowania czujności kierowcy czy jazdy autonomicznej.

Mogą Cię również zainteresować