Aplikacje OCR opanują papierologię?

przez Justyna Kozioł

Coraz więcej firm deklaruje korzystanie z systemów elektronicznej wymiany dokumentów. Całkowite przejście z dokumentów papierowych na formę elektroniczną jest jednak pozorne, gdyż w rzeczywistości papier cały czas jest w obiegu.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Pisma, oferty, akty, decyzje, wnioski, faksy itd. są przepisywane i na ich podstawie tworzone są nowe teksty. Aplikacje do optycznego rozpoznawania pisma pomagają uprościć tę pracę. Systemy wyposażone w technologię OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie tekstu) umożliwiają przenoszenie tekstu drukowanego z papierowych dokumentów bezpośrednio do komputera. Bez technologii OCR pracownicy poświęcają sporo czasu na ręczne przepisywanie tekstów. Najnowsze programy tego typu, jak ABBYY FineReader, wspomagają obieg dokumentów w firmie, przekształcając skany i pliki PDF na postać edytowalną. Pracownicy korzystający z OCR mogą zaoszczędzić nawet 20 minut na jednym dokumencie formatu A4.

Technologia OCR coraz skuteczniejsza

W najnowszej wersji  programu ABBYY FineReader 11 technologia OCR została tak udoskonalona, że pozwala na rozpoznawanie nawet tych tekstów, które sfotografowano aparatem cyfrowym, a zatem skan nie jest już konieczny. W ten sposób można przetworzyć fragmenty czasopism, faktur, ofert, korespondencji i innych. Tego rodzaju aplikacje są kompatybilne z popularnymi aplikacjami biurowymi, których używa się w firmach (pakiety typu MS Office czy OpenOffice). Dzięki temu łatwo można zapisać zeskanowany lub sfotografowany tekst jako dokument typu Word, a ponieważ najnowsze OCR-y rozpoznają i odwzorowują również tabele, można też szybko uzyskać plik typu Excell.

Licencje sieciowe dla dużych firm

Szczególnie duże korzyści ze stosowania OCR zyskują duże firmy i korporacje, gdzie ilość pracowników wprowadzających ręcznie tekst do komputera jest większa. Interesującą opcją są licencje sieciowe, które umożliwiają instalacje programu na dowolnej ilości komputerów. Dzięki dostępowi do serwera, mogą wykorzystywać optymalną liczbę licencji. A zatem – przykładowo – korporacja może zainstalować program na 500 komputerach w sieci, nawet jeśli zakupiono jedynie 30 stanowisk jednoczesnych. Wówczas z programu będzie mogło korzystać  30 osób w tym samym momencie, a cały koszt inwestycji nie powinien przekroczyć  30 tys. zł. Takie rozwiązanie dostępne jest w przypadku w wersji Corporate Edition programu ABBYY FineReader.

Przed zakupem przetestuj

Technologia OCR ułatwia eliminowanie papierowych dokumentów z obiegu firmy oraz zwiększa szybkość i przejrzystość wszystkich procesów zachodzących w organizacji. W przypadku wątpliwości zawsze można pobrać wersję testową programu, sprawdzić jego możliwości oraz zwrócić się o dokładne analizy lub porównania wydajności poszczególnych wersji. Więcej na stronie www.finereader.pl.

Mogą Cię również zainteresować