Wall Street, źródło: www.flickr.com
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i zakłada 100% dofinansowanie przygotowania dokumentacji związanej z ofertą publiczną lub prywatną. Brak możliwości finansowania jest jedną z głównych barier rozwoju MSP. Czynnik ten skutecznie hamuje także giełdowe ambicje wielu spółek, które planując debiut na GPW liczyć muszą się obecnie zarówno z odpłatnością za przygotowanie oferty publicznej, jak i za wprowadzenie akcji na rynek akcji (tzw. „success fee” pobierane po przeprowadzonej ofercie).
Zrealizowane przez twórców projektu Capital Express badanie rynku potwierdza, że brak tych środków jest najczęstszym powodem rezygnacji spółki z wprowadzenia akcji na GPW, ale wskazuje również, że szczególnie pożądaną formą wsparcia jest w tej sytuacji dofinansowanie. – Projekt Capital Express ma za zadanie wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom – podkreśla Agnieszka Libner, koordynator projektu. – Jest skierowany do MSP, które mają potencjał rozwoju i którym należy pomóc w debiucie giełdowym poprzez wsparcie finansowe i przedstawienie reguł rynku kapitałowego.
21 spółek z potencjałem
Projekt Capital Express organizowany przez Agencję Rozwoju Regionalnego SA w Jaworznie zakłada przeprowadzenie konkursu dla 200 małych i średnich spółek niepublicznych – zarówno na etapie start-up, jak i podmiotów dojrzałych. Spośród zgłoszonych do konkursu spółek, wyłonionych zostanie 21 z potencjałem, których innowacyjność i atrakcyjny model biznesu przekłada się na uzyskanie przewagi konkurencyjnej i wzrost wartości spółki. Dla nich zostanie wdrożona nieodpłatnie usługa, która przystosuje je do pozyskania kapitału.
Projekt Capital Express przygotuje 21 „spółek z potencjałem” do pozyskania zewnętrznego źródła finansowania poprzez: ofertę publiczną na rynku regulowanym (Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA), ofertę publiczną na rynku alternatywnym New Connect (lub ofertę prywatną i wprowadzenie akcji na New Connect), publiczną lub prywatną ofertę obligacji lub ofertę prywatną akcji.
Przystosowanie przedsiębiorstwa oznacza koordynację procesu IPO oraz opracowanie dla przedsiębiorstwa dokumentów wymaganych przez instytucje organizujące publiczny obrót papierami wartościowymi w Polsce (prospekt emisyjny lub dokument informacyjny) lub w przypadku oferty prywatnej dokumentów niezbędnych do oceny przez inwestora atrakcyjności inwestycji w przedsiębiorstwo.
Promocja „Dobrych praktyk”
Beneficjenci projektu Capital Express mogą liczyć również na wsparcie marketingowe. W ostatnim etapie jego realizacji, tj. w czwartym kwartale 2012 r. przeprowadzona zostanie promocja dobrych praktyk, która zwróci uwagę opinii publicznej i rynku kapitałowego na potencjał i osiągnięcia uczestników projektu. Działania te polegały będą między innymi na ekspozycji w mediach ogólnotematycznych i branżowych. Promocja dobrych praktyk ma na celu także przedstawienie rynku kapitałowego jako interesującego źródła finansowania MSP.
15 czerwca br. rozpocznie się nabór do II edycji przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje na temat Capital Express, w tym regulamin i harmonogram realizacji projektu, a także informacje na temat trybu przyjmowania zgłoszeń do udziału w konkursie zyskają państwo na stronie internetowej projektu pod adresem: www.capitalexpress.pl.