Czas to pieniądz.

przez Walentyna Kajdanowicz
447 odsłony

Czas to pieniądz.Mówi się, że prawdziwy mężczyzna, z biżuteriipowinien mieć tylko obrączkę – jeśli jest żonaty, i porządny, drogi zegarek.Walentyna Kajdanowicz Precyzja wykonania i sprawność pracy zegarków u wielu wywołuje podziw.

A jak było wcześniej? Historia odmierzania czasu sięga 1500 r.p.n.e. Podobno wówczas na terenie Egiptu powstał pierwszy zegar słoneczny. Mechanizm był prosty: wraz z ruchem ziemi, pionowa wskazówka zwana gnomonem rzucała cień na wyskalowaną tarczę, wskazując w ten sposób porę dnia. W miarę upływu lat, metody i sposoby określania czasu za pomocą zjawisk naturalnych i fizycznych ulegały zmianom. Po zegarach słonecznych pojawiły się: wodne, piaskowe, księżycowe, ogniowe.

 

W znanej nam dziś naręcznej formie zegarki zawdzięczamy pomysłowości Niemców. To oni w 1880 roku rozpoczęli produkcję pierwszych osobistych i praktycznych zegarków na rękę. Techniczna modernizacja i postęp sprawiły, że obecnie, prócz tradycyjnych wskazówkowych zegarków mechanicznych, mamy także elektryczne, elektroniczne, kwarcowe i atomowe.

Tyle historii. Teraz rzeczywistość

Wyobraźmy sobie sytuację, w której młody i ambitny biznesmen, wybierając się za granicę w celu podpisania i zamknięcia kontraktu kończącego długie rozmowy handlowe, na nadgarstek zakłada imitację zegarka znanej szwajcarskiej marki. Jeszcze przed wejściem do sali konferencyjnej słyszy, od przyjaznego mu przedstawiciela kontrahenta, że strona przeciwna jest zdecydowana podpisać kontrakt, ale prosi (a nawet wręcz z sugestią upomina się) o zdjęcie drażniącego ich oczy "zegarka". Taka sytuacja została podana na forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków (www.zegarkiclub.pl), jako zdarzenie autentyczne i dotyczące polskiego biznesmena! Czy aż tak mała jest edukacja na ten temat, świadomość prestiżu przedmiotu i wymogów nie tylko biznesowej etykiety? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować przy wyborze czasomierza?

Dzisiejsze zegarki to przede wszystkim dodatki do stroju, które prócz tradycyjnej funkcji odmierzania czasu, mają zdobić, wzbogacać, uzupełniać i ożywiać resztę garderoby człowieka.

Prawdziwi entuzjaści mody powinni dysponować przynajmniej 2 – 3 zegarkami, ale niekoniecznie tymi z najwyższej półki. Dlaczego? Bo trudno o zegarek uniwersalny. Dlatego w swoim posiadaniu warto mieć jeden, który doskonale nadaje się do codziennego, preferowanego przez nas stroju i drugi, który pasuje do elegantszych, bardziej formalnych kreacji, które z racji na przykład wykonywanego zawodu lub obchodzonego święta należy założyć w danej chwili. Mężczyźni, obok walorów estetycznych, uwzględniając możliwości funkcjonalne, dużą wagę przywiązują także do strony technicznej. Decydując się na wybór zegarka musimy sobie zdawać sprawę, że nie ma zegarków uniwersalnych – nadających się na każdą okazję.

Mogą Cię również zainteresować