Internet 4G w Polsce

przez Maciej Badowski

Pojemność, szybkość, minimalne opóźnienia. Takie możliwości daje mobilny internet najnowszej generacji. Na świecie tylko cztery kraje mogą się nim pochwalić, w tym już Polska.


Spółki CenterNet i Mobyland wygrały w 2007 roku przetarg na częstotliwość komórkową 1800 MHz. Mają umowę o wspólnym korzystaniu z infrastruktury, a teraz łączą siły i uruchamiają komercyjną sieć mobilnego internetu, działającego w technologii LTE. Long Term Evolution nazywana jest internetem „prawie czwartej generacji”, który ma być następcą takich technologii, jak GSM, UMTS i HSPA+. Różnice widać gołym okiem. Dla porównania, ściąganie pełnometrażowego filmu HD z sieci w technologii UMTS zajmuje około 2 godzin, HSPA+ pobierze taki film w 38 minut a LTE w 5,5 minuty. Z czego to wynika? UMTS to szybkość ściągania do 7,2 Mb/s, HSPA+ to 21 Mb/s, LTE – do 150 Mb/s.

Według specjalistów LTE jest pierwszą technologią służącą do dostarczania „porządnego” internetu mobilnego. Poprzednie technologie były tylko półśrodkami. LTE jest odpowiedzią na zmieniający się rynek. – Operatorzy przestali zarabiać na rozmowach przez komórki. Widzą, że prawdziwe przychody tkwią w przesyłaniu danych. Poza tym, bez większej szybkości internetu nie ma szans na działanie setek nowych usług, którymi zasypują nas operatorzy i producenci nowoczesnej elektroniki.
Według przedstawicieli firmy Ericsson w samej tylko Polsce w ciągu pięciu lat zostanie sprzedanych 14 mln laptopów, a udział smartfonów w rynku telefonów komórkowych w ciągu dwóch lat wzrośnie z kilkunastu do ponad 20%. Prognoza dla Polski mówi, że w 2014 r. smartfony zdobędą jedną trzecią rynku. W LTE inwestuje się na całym świecie. Firma Deutsche Telekom już dwa lata temu prezentowała w Bonn swoją sieć LTE – ściąganie plików wideo w busie pędzącym po ulicach miasta nie sprawiało żadnych problemów. W Polsce sieć będzie na razie na trzech masztach, ale do końca roku ma ich być 700. Ma to zapewnić możliwość korzystania z niej 7 mln Polaków. Pod koniec 2011 r. w zasięgu będzie już ok. 20 mln obywateli.

Mogą Cię również zainteresować