Osoba, która zamierza otworzyć własną firmę, może ubiegać się o dotację w ramach działania 6.2 PO KL, które jest kontynuacją Działania 2.5 ZPORR z poprzedniego okresu programowania. Zarówno w obecnym, jak i poprzednim okresie, było to jedyne działanie umożliwiające pozyskanie środków na inwestycje dla „sturt up’ów” z niskim wymaganym kapitałem początkowym.
Chodzi o 40 tys. zł, które UE przeznacza jednorazowo na start dla przyszłego przedsiębiorcy. W mediach pojawiła się informacja, że już w przyszłym roku w województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim i pomorskim nie będzie naboru wniosków od tzw. operatorów, którzy wypłacają unijną dotację.
Warto więc zadać sobie pytanie, jaka była efektywność wydatkowania środków w ramach tego działania. Eksperci bardzo różnie oceniają efekty wpływu tego źródła pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorczości w kraju. Niskie i średnie oceny wystawiane są za adekwatność oraz rodzaj i jakość powstałych mikro przedsiębiorstw. Z kolei średnio i wysoko oceniana jest trwałość tzw. okresu „przeżycia” powstałego przedsiębiorstwa. Ich okres kształtuje się na poziomie zbliżonym lub wyższym od przedsiębiorstw powstałych bez udziału wsparcia unijnego.