Kryzys finansowy nie dosięga internetu

przez Marek Wyrzychowski
443 odsłony

Na świecie kryzys, ale pomimo zaciągania pasa i oszczędzania na wielu dziedzinach życia, ludzie nie robią tego w przypadku nowoczesnych technologii. To dobry znak dla wszystkich, którzy chcą budować globalnie swój biznes MLM za pomocą narzędzi, jakie daje sieć..

Zdaniem ekspertów z firmy analitycznej Gartner, na koniec 2009 roku 422 mln gospodarstw domowych na całym świecie będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu (w 2008 roku było ich 382 mln). Gartner szacuje, że w 2013 roku liczba ta osiągnie 580 mln.

– Konsumenci w czasach kryzysu ograniczają wydatki, ale rezygnacja z szybkiego internetu nie znajduje się na pierwszych miejscach list planowanych oszczędności –tłumaczy rosnące wskaźniki analityk IT Gartner Amanda Sabia. Dodaje, że sprzyjają temu m.in. przystępne ceny komputerów, dostępu do internetu oraz krajowe programy, które zachęcają społeczeństwo do korzystania z sieci.

Według badań na koniec 2008 roku w 21 państwach dostęp do internetu miało ponad 50% gospodarstw domowych. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Korea Południowa (86%), a tuż za nią były: Holandia (80%) i Dania (75%). Najgorzej było w Indonezji – poniżej 1%.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Polsce w styczniu 2009 r. dostęp do szerokopasmowego internetu miało ok. 41% gospodarstw domowych. Urząd szacuje też, że w latach 2010-2012 popyt na internet szerokopasmowy w Polsce wzrośnie o 2,1-2,5 mln dostępów.

Eksperci Gertnera oceniają, że w ciągu najbliższych 5 lat w krajach rozwijających się (Chiny, Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Ameryka Łacińska, Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka) do szybkiego internetu zostanie podłączonych 2 razy więcej gospodarstw domowych – 135 mln, niż w krajach rozwiniętych – 62 mln.

Spośród tych 135 mln aż 92 mln łącz przypadną na Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Z kolei wśród krajów rozwiniętych rynek najszybciej będzie rozwijał się w USA – do 2013 r. liczba łącz zwiększy się o 27 mln. W Japonii o 10 mln, Niemczech o 5 mln, a Wielkiej Brytanii 0 3 mln.

Gartner to firma analityczna zajmująca się badaniami branży IT. Jej siedziba mieści się w Stamford w USA. Firma powstała w 1979 roku, zatrudnia ok. 1,2 tys. analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.

Mogą Cię również zainteresować