Mężczyzna lepszym szefem dla kobiety?

W świecie biznesu, który cały czas jest zdominowany przez mężczyzn, kobietom w dalszym ciągu trudno awansować. Jednak te, którym to się udało, nie są skłonne do wspierania w karierze swoich koleżanek.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Kobieta jako przełożona udziela więcej wsparcia i rad mężczyznom niż kobietom. Naukowcy określają takie zachowanie syndromem królowej pszczół. Psycholodzy z uniwersytetu w Cincinnati twierdzą, że kobieta jako szef jest skłonna bardziej utrudniać, niż wspierać awans drugiej kobiety. Powodem takiego zachowania jest nie tylko niechciana konkurencja, ale także męskie otoczenie, w którym kobiety czują się niepewnie i dlatego mają tendencję do nadmiernej rekompensaty. Według ankiet przeprowadzonych wśród ponad 2 tys. pracowników amerykańskich firm, przełożone nie chcą być posądzane o sprzyjanie pracownikom tej samej płci, dlatego wspierają mężczyzn.

Jednak eksperci przestrzegają przed jednostronnym czytaniem tych wyników badań. Liczne raporty potwierdzają bowiem, że kobiety są lepszymi menedżerami niż mężczyźni, ponieważ wspierają liderów, przekazują im odpowiedzialność i wspierają karierę swoich podwładnych – zwłaszcza kobiet. Dlatego wynik ankiet może być spowodowany nadmiernymi oczekiwaniami względem przełożonych, które w rzeczywistości mogą mieć niewielki wpływ na rozwój kariery swoich współpracowników. Zgodnie z zeszłorocznymi, brytyjskimi badaniami, blisko dwie trzecie kobiet preferuje na stanowiskach kierowniczych mężczyzn, ponieważ mówią oni wprost o swoich oczekiwaniach oraz są mniej podatni na wahania nastrojów.

Mogą Cię również zainteresować