Wybór oprogramowania sklepowego

przez Magdalena Wocio

W ostatnim artykule „E-handel dla każdego” pisaliśmy o tym, dlaczego warto i od czego zacząć swoją przygodę z e-commerce. Dziś podpowiemy, jakie oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego wybrać.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Wybór platformy

Pierwszym dylematem, przed którym stają osoby zamierzające uruchomić swój e-sklep, jest wybór systemu sklepowego. Zależnie od potrzeb i posiadanego kapitału, można bowiem skorzystać z trzech rozwiązań: oprogramowania typu Open Source i własnego hostingu, dzierżawy oprogramowania wraz z hostingiem, lub zamówienia oprogramowania dedykowanego, szytego na miarę.

Open Source

Oprogramowanie typu Open Source dostępne jest za darmo i może być dowolnie modyfikowane przez użytkowników. Należy jednak pamiętać o kosztach związanych z wdrożeniem systemu oraz jego rozwojem i aktualizacjami. Jeśli nie posiadamy wiedzy programistycznej, konieczne będzie także zatrudnienie osoby, która zna dany system i będzie potrafiła go poprawnie wdrożyć. Co więcej, w systemach opartych na otwartej licencji, nie otrzymujemy gwarancji na działanie i bezpieczeństwo systemu, a ewentualne wsparcie techniczne trzeba zlecać firmom zewnętrznym. Samodzielnie będziemy się musieli też zatroszczyć o kwestię hostingu, czyli miejsca na serwerze, na którym sklep będzie fizycznie umieszczony.

Dzierżawa oprogramowania

Drugim wyborem jest oprogramowanie typu Saas (ang. software as a service), w którym otrzymujemy gotowy sklep, wyposażony we wszystkie funkcjonalności niezbędne do prowadzenia sprzedaży, w zamian za uiszczanie miesięcznego abonamentu. Samo założenie sklepu jest banalnie proste i zajmuje na ogół kilka minut. Co więcej, w modelu Saas klient otrzymuje gwarancję na działanie systemu oraz może liczyć na stałe wsparcie techniczne. Platformy sklepowe, poza standardowymi funkcjami, oferują także dodatkowe moduły wspierające sprzedaż, które klient może dokupić lub wydzierżawić. Za dodatkową opłatą możliwa jest także modyfikacja szaty graficznej i dostosowanie jej do specyfiki branży i indywidualnych potrzeb.

System dedykowany

Oprogramowanie dedykowane, szyte na miarę, jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tych osób, które mają już doświadczenie w handlu internetowym, są właścicielami prosperującego e-sklepu i chcą, by system był skrojony na miarę ich potrzeb i oczekiwań. W przypadku sklepów generujących dużo zamówień, szczególnie ważne jest zautomatyzowanie procesu ich obsługi, a systemy dedykowane pozwalają na integrację z dowolnymi systemami ERP i CRM. Tego typu rozwiązania są najczęściej wykorzystywane w segmencie B2B, wymagają bowiem sporej inwestycji na starcie.

Wybór należy do Ciebie

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest najlepsze. Wszystko zależy od potrzeb, doświadczenia i oczywiście posiadanego kapitału. Gdy dopiero próbujemy swoich sił w e-handlu i dysponujemy mniejszym budżetem, najlepszym wyborem jest platforma w modelu Saas. Jeśli natomiast potrafimy programować, można skusić się na system Open Source. Dla doświadczonych graczy, znających rynek i mających jasno określone potrzeby, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością oprogramowanie dedykowane.

A jeśli nie wiesz, od czego zacząć i jak to wszystko zorganizować, skontaktuj się z fachowcami: Platforma iStore.pl.http://www.networkmagazyn.pl/e_handel_dla_kazdego

Mogą Cię również zainteresować