Jeszcze poczekamy na ultraszybki internet

przez Marek Wyrzychowski

Niestety w tym roku nie będzie przetargu na częstotliwości przeznaczone dla szybkiego internetu w technologii LTE. Zostało to spowodowane brakiem porozumienia pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej a polską armią, która ma oddać na ten cel używane dotychczas częstotliwości.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Są to bardzo atrakcyjne dla operatorów pasma i będzie za nie można uzyskać dość wysoką cenę. Niestety póki co UKE nie może porozumieć się z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie kalendarza działań w tej sprawie. We wcześniejszych prognozach i założeniach częstotliwości te miały być dostępne już od stycznia tego roku.

Jednak panują również takie opinie, że nie warto się spieszyć z cała technologią LTE, ponieważ na rynku nie ma jeszcze odpowiednio dużej ilości urządzeń pozwalających w pełni wykorzystywać jej potencjał. Cała zaistniała sytuacja z opóźnieniem nie martwi również samych operatorów. Dzieje się tak, ponieważ jednocześnie przesuwa się w czasie konieczność zainwestowania przez nich dużych środków potrzebnych do przesyłu danych z prędkością 100 Mb/s.

W całym tym nieporozumieniu najbardziej poszkodowani mogą się czuć sami Polacy, którzy nie mają zapewnionego powszechnego, szybkiego dostępu do internetu. Dostawcy usług telekomunikacyjnych nie mogą dojść do porozumienia w celu stworzenia wspólnej sieci światłowodowej, mogącej zapewnić poprawę surfowania dzięki łączom stacjonarnym.

Mogą Cię również zainteresować