W ciągu zaledwie dwóch lat liczba zamożnych klientów w polskich bankach (o dochodach powyżej 5 tys. zł netto miesięcznie) wzrosła o 700 tys. osób, do 1,7 mln – wynika z badań firmy Qualifact. Jest to ponad 9% wszystkich właścicieli kont. Tylko jeden procent stanowią klienci z naprawdę dużym majątkiem. Wszystko to sprawiło, że banki skierowały swój kurs właśnie na te 9% populacji.
Jak podkreślają specjaliści, banki odwracają się od typowej bankowości konsumenckiej. Chcą się skupić na relacjach z klientami o wysokich zarobkach. Zasobniejsi klienci oznaczają stabilność wpływów dla banków. Poza tym, bogatszy klient będzie chciał nabyć większą ilość produktów i usług oferowanych przez bank.
Teraz banki muszą skupić się na selekcji swoich klientów. Wyłowić tych, którzy zarabiają dużo miesięcznie i także tych, którzy mają wielkie kwoty na przestrzeni swojego życia. – Prawdziwa rywalizacja odbędzie się na polu jakości obsługi, a główną rolę odegrają doradcy finansowi. Bankowości dla takich klientów nie można oprzeć wyłącznie na kanale internetowym, dlatego czynniki typu sieć oddziałów i doradcy będą nadal bardzo ważne – ocenia dla gazety Adam Proń.