Czy Polacy się bogacą?

przez Marek Wyrzychowski
440 odsłony

Według prognoz Instytutu GfK w 2011 roku Polacy wydadzą 835 mld zł na konsumpcję. Oznacza to, że przeciętny Polak przeznaczy na wydatki 21.688 zł, czyli o 6% więcej niż rok wcześniej. Czy to znaczy, że będziemy mogli kupić więcej i pozwolić sobie na dodatkowe inwestycje?

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Indeks Siły Nabywczej kształtuje się bardzo pozytywnie i od dwóch lat odnotowuje systematyczny wzrost. Według tego badania Polacy chcą i mają realne możliwości kupowania. Przeciętny konsument przeznacza pieniądze przede wszystkim na utrzymanie domu, zakup artykułów codziennego użytku, uregulowanie zobowiązań finansowych, a dopiero na końcu na przyjemności czy inwestycje.

Jednak ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego są niepokojące – w maju 2011 ceny żywności wzrosły o 1,3%. Najbardziej podrożały owoce, warzywa wyroby z tłuszczów roślinnych oraz mięso. Ale to nie koniec złych wiadomości – w maju podrożała także odzież, usługi i opłaty związane z gospodarstwem domowym, opłaty związane ze zdrowiem, transportem, rekreacją i kulturą.

Alarmujący jest także fakt, że tylko nieliczni Polacy mają oszczędności. Największe kwoty odkładane są w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Dlatego w razie nagłych wydatków dużą popularnością cieszą się szybkie pożyczki gotówkowe. – Szybkie tempo życia, coraz większe obciążenie domowych budżetów sprawia, że klienci cenią sobie takie usługi jak szybkie pożyczki – mówi Krzysztof Przybysz, ekspert z Ekspres Kasa.

Mimo optymistycznych wskaźników Indeksu Siły Nabywczej znaczna część Polaków określa swoją sytuację materialną jako nie najlepszą. W przeciętnym gospodarstwie domowym pieniędzy starcza tylko na opłacenie podstawowych świadczeń. Coraz mniejszy jest odsetek osób, które poza zaspokojeniem podstawowych potrzeb mogą sobie pozwolić na dodatkowe wydatki.

Mogą Cię również zainteresować