Jesienią chętniej zmieniamy pracę

przez Anna Kozera
443 odsłony

O blisko 35% wzrasta rotacja pracowników jesienią – szacują specjaliści agencji pracy tymczasowej Work Express. Wśród poszukujących nowego zatrudnienia można wyróżnić dwie grupy – tych, co z wakacji wracają pełni energii i głodni nowych wyzwań…

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

…oraz tych, którzy urlop, zamiast pod gruszą, spędzili „pod służbową komórką” i mają tego dosyć. Polacy chętniej zmieniają miejsce zatrudnienia właśnie jesienią. Szczególnie widoczna jest duża rotacja pracowników na stanowiskach związanych ze sprzedażą, co może dziwić, gdyż właśnie teraz handlowcy mogą otrzymać prowizję roczną ze sprzedaży usług. – Kandydaci, pełni sił po urlopach, zaczynają szukać nowej pracy, a okres od września do listopada temu sprzyja, bo jest wtedy relatywnie najwięcej ofert na rynku. Po takim okresie stagnacji, jakim są miesiące wakacyjne i pracownicy i pracodawcy decydują się na zmiany. Zauważyłam też, że pojawia się więcej ofert o pracę na jakiś określony okres czasu, np. 6 miesięcy na zastępstwo – mówi Natalia Tomasiewicz, specjalistka ds. personalnych w Work Express, jednej z najszybciej rozwijających się agencji pracy tymczasowej w Polsce.

Sezon na księgowe

Po wakacjach wiele firm poszukuje osób, które zdążą się jeszcze wdrożyć do obowiązków przed początkiem nowego roku. Znacząca liczba ofert adresowana jest do samodzielnych księgowych, głównych księgowych i doradców podatkowych. Tych pracowników bowiem pozyskać jest najciężej, a cykl prac w działach finansowych (bilanse roczne, nowe inwestycje, budżety) nie sprzyja spokojnym poszukiwaniom. Jesień to również w wielu korporacjach czas realizacji nowych projektów. Z tego powodu wzrasta też rekrutacja na stanowiska techniczne. Nowe nabory dotyczą wówczas głównie automatyków, pracowników produkcji i technologów.

Kiedy najłatwiej zmienić szefa?

– Kalendarz finansowy firm moim zdaniem ma znaczenie właśnie jeśli chodzi o same rekrutacje, tzn. w grudniu-styczniu firmy ustalają budżety, nowe plany, w związku z tym rekrutacji jest mniej. Na przełomie stycznia i marca nowych ofert pojawia się niewiele. Trochę lepiej jest w okresie od kwietnia do czerwca, ale z kolei lipiec-sierpień to też martwy okres. Wówczas pojawiają się oferty głównie na staże czy też na zastępstwo. We wrześniu do listopada następuje wzrost poszukiwań pracowników, który w grudniu powoli wygasa. Oczywiście jest to sprawa indywidualna w różnych firmach, ale taką tendencję obserwujemy – mówi Tomasiewicz.

Święta z europremią?

Jesień wyróżnia też rynek pracy za Odrą. Dla Niemców to czas intensywnych poszukiwań opiekunów dla seniorów na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Kontrakty poza krótszym czasem zatrudnienia nie różnią się od tych standardowych, a jeśli już to tylko na korzyść pracownika. W opiece nad osobami starszymi, zarobki wynoszą do 1200 euro „na rękę”. – Każdy kto chce jechać do pracy w czasie Świąt Bożego Narodzenia może się do nas zgłaszać do końca listopada. Ofert pracy w tym okresie mamy już dziś około setki, więc na pewno ich nie zabraknie – mówi Artur Ragan z Work Express.

Mogą Cię również zainteresować