Języki obce obchodzą swoje święto

przez Korneliusz Smolik
515 odsłony

Jeżeli ktoś szuka inspiracji do nauki języka obcego, może mu pomóc Europejski Dzień Języków, który od dwunastu lat obchodzony jest 26 września. Święto to zostało ustanowione w 2001 r. przez Radę Europy, a jego głównym zadaniem jest zachęcenie wszystkich do nauki języków i zwrócenie uwagi na aspekt wielojęzyczności.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

O tym, że języki są w życiu niezbędne, nie trzeba nikogo przekonywać. Potencjalni pracodawcy w czasie rekrutacji patrzą na znajomość co najmniej jednego języka obcego, jako na coś normalnego, a niekiedy wręcz jako obowiązek. W biznesie, znajomość przede wszystkim języka angielskiego, ułatwia przedsiębiorcom funkcjonowanie w każdym zakątku świata.

To jest modne!

Możliwość porozumiewania się w języku nie-ojczystym jest przez młodych Polaków postrzegana jednak nie tylko jako konieczność, ale coś modnego. – W Polsce z grona ludzi między 15 a 34 rokiem życia język angielski w stopniu komunikatywnym opanowało 32% osób. Świadczy to o tym, że młodzież bardzo dobrze wie, jakie korzyści niesie za sobą dobra znajomość języków obcych, a umiejętność posługiwania się nimi otwiera furtkę do znalezienia atrakcyjniejszej pracy – tłumaczy Piotr Witkowski, ekspert ze szkoły językowej English For You. Na drugim miejscu plasuje się język niemiecki (niespełna 17% w tym samym przedziale wiekowym), dalej rosyjski, francuski, włoski i hiszpański.

Wiele możliwości nauki

Aby podszlifować język już poznany lub nauczyć się któregoś od podstaw, młodzi ludzie wybierają oferty szkół językowych, które przyciągają swoją atrakcyjnością, a przede wszystkim, skutecznością rezultatów. W szkole English For You popularna jest metoda systemu dualnego, nastawiona na komunikację. Zajęcia są prowadzone zarówno z polskim lektorem, jak i native speakerem.

Ponadto, nasza młodzież chętnie korzysta z możliwości wymian studenckich, które są skuteczną metodą na opanowanie języka kraju, do którego się jedzie. – Po półrocznym pobycie w Portugalii nabrałem zdecydowanej płynności w komunikowaniu się w tym języku, chociaż wcześniej miewałem z tym problemy. Taki wyjazd okazał się dla mnie inspiracją, aby znajomość portugalskiego opanować w jak najlepszym stopniu – wyjaśnia Piotrek, student z Warszawy.

Każdy powinien znaleźć swoją metodę na przyswojenie języka który lubi, lub którego musi się nauczyć. Możliwości jest sporo, a Europejski Dzień Języków ma tylko pomóc w zwróceniu uwagi na ważny aspekt, jakim jest wielojęzyczność.

Mogą Cię również zainteresować