
O tym, że języki są w życiu niezbędne, nie trzeba nikogo przekonywać. Potencjalni pracodawcy w czasie rekrutacji patrzą na znajomość co najmniej jednego języka obcego, jako na coś normalnego, a niekiedy wręcz jako obowiązek. W biznesie, znajomość przede wszystkim języka angielskiego, ułatwia przedsiębiorcom funkcjonowanie w każdym zakątku świata.
To jest modne!
Możliwość porozumiewania się w języku nie-ojczystym jest przez młodych Polaków postrzegana jednak nie tylko jako konieczność, ale coś modnego. – W Polsce z grona ludzi między 15 a 34 rokiem życia język angielski w stopniu komunikatywnym opanowało 32% osób. Świadczy to o tym, że młodzież bardzo dobrze wie, jakie korzyści niesie za sobą dobra znajomość języków obcych, a umiejętność posługiwania się nimi otwiera furtkę do znalezienia atrakcyjniejszej pracy – tłumaczy Piotr Witkowski, ekspert ze szkoły językowej English For You. Na drugim miejscu plasuje się język niemiecki (niespełna 17% w tym samym przedziale wiekowym), dalej rosyjski, francuski, włoski i hiszpański.
Wiele możliwości nauki
Aby podszlifować język już poznany lub nauczyć się któregoś od podstaw, młodzi ludzie wybierają oferty szkół językowych, które przyciągają swoją atrakcyjnością, a przede wszystkim, skutecznością rezultatów. W szkole English For You popularna jest metoda systemu dualnego, nastawiona na komunikację. Zajęcia są prowadzone zarówno z polskim lektorem, jak i native speakerem.
Ponadto, nasza młodzież chętnie korzysta z możliwości wymian studenckich, które są skuteczną metodą na opanowanie języka kraju, do którego się jedzie. – Po półrocznym pobycie w Portugalii nabrałem zdecydowanej płynności w komunikowaniu się w tym języku, chociaż wcześniej miewałem z tym problemy. Taki wyjazd okazał się dla mnie inspiracją, aby znajomość portugalskiego opanować w jak najlepszym stopniu – wyjaśnia Piotrek, student z Warszawy.
Każdy powinien znaleźć swoją metodę na przyswojenie języka który lubi, lub którego musi się nauczyć. Możliwości jest sporo, a Europejski Dzień Języków ma tylko pomóc w zwróceniu uwagi na ważny aspekt, jakim jest wielojęzyczność.