Migracje zawodowe statystycznie

przez Maciej Badowsk
261 odsłony

Coraz popularniejsza staje się zmiana miejsca zamieszkania w celu zdobycia lepszej pracy. I choć w związku może to zrobić każda ze stron, to częściej takie przenosiny odbywają się ze względu na możliwość rozwoju zawodowego mężczyzny, a nie kobiety.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jak wynika z przeprowadzonych badań, to kobiety w związku są częściej gotowe na rezygnację ze swojej kariery na rzecz zajmowania się domem. Ponadto sytuacja ta ma miejsce również wtedy, kiedy w ramach rozwoju kariery trzeba się przeprowadzić do innego miasta. W przypadku migracji zarobkowej, częściej pary decydują się na przeprowadzkę dlatego, że to mąż dostał lepszą propozycję pracy nawet, jeśli miałoby to zaszkodzić rozwojowi kariery współmałżonki. Jeżeli chodzi o odwrotną sytuację to migracje za pracą są znacznie rzadsze. Wynika z tego, że kariera kobiety postrzegana jest jako mniej ważna.

Mary Noonan, adiunkt w UI College of Liberal Arts and Sciences analizując historię zawodową prawie 5000 par odkryła, że przeprowadzka za pracą bywa znacznie częściej szkodliwa dla kariery kobiety niż męża. Aż 22% kobiet po roku od przeprowadzki za pracą nadal jest bezrobotna, co praktycznie nie zdarza się w przypadku mężczyzn. Progres finansowy kobiet, które zdecydowały się na migrację zarobkową przez wzgląd na mężów, jest też niższy niż kobiet, które zdecydowały się nie przeprowadzać i rodzina została na miejscu. Sytuacja, w której to mąż rzuca pracę i przeprowadza się, bo żona chce się rozwijać zawodowo jest znacznie rzadsza, mimo iż mężowie w takich sytuacjach radzą sobie lepiej i szybciej znajdują pracę w nowym miejscu. Reasumując, mimo iż to mężczyznom łatwiej jest o nową pracę w nowym mieście, to rzadko rodzina decyduje się na migrację ze względu na lepszą pracę dla kobiety. Żony poświęcają swoją karierę znacznie częściej.

Mogą Cię również zainteresować