Moda na lotniska

przez Piotr Hoffmann

Miasta znalazły nowy sposób na rozwój. Już nie drogi, boiska typu Orlik czy kompleksy basenów mają być kluczem do rozwoju. Teraz wszyscy chcą masowo budować u siebie lotniska, które przyciągną inwestorów.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Już trwają budowy w Świdniku pod Lublinem, w Modlinie pod Warszawą, rozkręca się inwestycja w Gdyni. W tyle nie chcą zostać inne regiony i miasta, tym bardziej, że zazwyczaj do inwestycji w znaczącym stopniu dokłada się Unia Europejska. Władze woj. lubuskiego przymierzają się do poprawienia infrastruktury na istniejącym lotnisku w Babimoście pod Zieloną Górą. Na wschodzie zawiązała się koalicja lotniskowa „Odlotowa Polska Wschodnia” Ełku, Chełma i Krosna. Władze tych miast chcą zbudować lotniska dla mniejszych maszyn. Własny port lotniczy z prawdziwego zdarzenia chcą mieć też Kielce, Białystok i Nowy Targ.

Jak twierdzą władze, jeziora i lasy inwestora nie interesują. Tylko infrastruktura. Ich zdaniem nie można myśleć o rozwoju miasta poprzez budowę Orlika, placu zabaw czy modernizację ulicy. W Polsce działa dziś 11 portów lotniczych. Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego w ubiegłym roku skorzystało z nich 20 mln pasażerów. Ale największy ruch był na sześciu lotniskach, z czego aż 42% obsłużyło stołeczne Okęcie. Z najmniejszego w Babimoście skorzystało zaledwie 3,7 tys. osób.

Polacy będą latać coraz częściej. ULC szacuje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba pasażerów się podwoi. Na rozbudowę ośmiu portów lotniczych przeznaczono prawie 5 mld zł, a rząd powraca z pomysłem centralnego super-lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą. Ma być konkurencją dla węzłów lotniczych w Berlinie. Jerzy Widzyk, były minister transportu w rządzie AWS uważa, że „lotniskomania”, która ogarnęła samorządy, to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej korzystać z portów lotniczych, które już są, a dotacje przeznaczyć na inne inwestycje. Według niego, nie ma sensu wydawać środków na coś, co nie będzie wykorzystane. Ważna jest współpraca między regionami, a nie rozpraszanie środków.

Mogą Cię również zainteresować