źródło: www.sxc.hu
– Mimo, że ten zabieg jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą korekcji wysokiej krótkowzroczności, dostępną w Polsce od ponad roku, to chorzy zwykle nie wiedzą o takiej możliwości – mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.
Obecnie jest na świecie 1,6 miliarda ludzi z krótkowzrocznością, a do 2020 będzie ich 2,5 miliarda. W Europie i USA szacuje się, że krótkowzroczność ma 25-40% populacji dorosłej, z tego ok. 2% cierpi na krótkowzroczność wysoką. Na Zachodzie jest coraz popularniejsza metoda korekcji wysokiej krótkowzroczności z wszczepieniem soczewki Cachet. W Polsce soczewkę doceniła kapituła konkursu Innowacje dla Zdrowia 2011, przyznając jej ten tytuł w kategorii „technologie medyczne i sprzęt”. Mimo to nadal niewielu Polaków wie, że dzięki zabiegowi wszczepienia tzw. soczewki fakijnej, można szybko i bezboleśnie usunąć wadę, a następnie rozpocząć życie osoby bez okularów.
– Niewiele jest informacji na ten temat, a prasa to najlepsza metoda uświadamiania pacjentów o nowoczesnych metodach leczenia. Stąd narodził się pomysł na publikację ogłoszeń, w których poszukujemy kandydata do bezpłatnego zabiegu wszczepienia innowacyjnej soczewki Cachet – przekonuje dr Iwona Filipecka. – Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się nagłośnić problem i pomóc chorym, którzy z powodu wysokiej krótkowzroczności nie mogą żyć i pracować jak inne zdrowe osoby – dodaje.
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Chory widzi z bliska, ale ma problemy z dalszymi odległościami. Wada ta utrudnia prowadzenie samochodu, oglądanie TV czy uprawianie ulubionych sportów. Rozpoznawanie twarzy lub numerów autobusów na ulicy staje się również nie lada wyzwaniem. Soczewki fakijne znacznie poprawiają komfort życia pacjenta, umożliwiając im powrót do normalnego funkcjonowania. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość wszczepiania tym pacjentom, którzy nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korygującego wadę wzroku. Ponadto Cachet można usunąć z oka w każdej chwili i co najważniejsze pracuje ono tak, jak przed zabiegiem.