Podejrzane programy antywirusowe

przez Katarzyna Wagner

Jak podaje brytyjska agencja Press Association przestępcy zbijają kapitał na lęku internautów przed komputerowymi wirusami. Sprawcy sprzedają antywirusy z zainstalowanym oprogramowaniem do przechwytywania danych.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Sharon Lemon z SOCA powiedziała, że jest to „operacja na dużą skalę” prowadzona nowoczesnymi metodami. Ponadto twierdzi, że znane są przypadki, w których gangi zatrudniły od 300 do 400 osób i uruchomiły call centres do namierzania klientów. Gangi podszywające się pod firmy z branży IT rozsyłają też spam, oferujący fałszywe oprogramowania z zabezpieczeniem antywirusowym.

Blisko 50% internautów spotkało się z ostrzeżeniem wyświetlanym na monitorze, że jego komputer został zainfekowany wraz z linkiem do portalu, na którym może kupić i załadować odpowiednie oprogramowanie, które pomoże uporać się z problemem. Z chwilą, gdy domniemane oprogramowanie antywirusowe znajdzie się w komputerze, przechwytuje dane osobowe takie jak login i hasło dostępu do internetowego konta bankowego. Dane te w zestawieniu z danymi karty debetowej podawanymi przy zakupie oprogramowania antywirusowego umożliwiają oszustom ogołocenie bankowego konta. Z badań wynika, iż co czwarty dorosły użytkownik internetu w Wielkiej Brytanii otrzymał ofertę od nieznanej sobie firmy lub osoby gotowej sprawdzić, czy jego komputer nie ma wirusów.

Mogą Cię również zainteresować