Eksperci Banku Światowego co roku badają, jak się prowadzi działalność gospodarczą w poszczególnych krajach na świecie. Pod uwagę brane są m.in. zakładanie i zamykanie firmy, łatwość w otrzymaniu kredytu czy płacenie podatków. Raport „Doing Business 2011” obejmuje okres od połowy 2009 r. do połowy 2010 r. Tym razem Polska zajęła w nim 70 pozycję spośród wszystkich 183 sklasyfikowanych krajów.
źródło: www.sxc.hu
W raporcie nieźle wypadamy pod względem dostępności kredytów dla firm – 15 miejsce na świecie, czy ochrony inwestorów – 44 miejsce. Jednak problemy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce od lat pozostają te same. W porównaniu z innymi krajami cały czas drogą przez mękę jest w Polsce założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Potrzeba na to średnio 32 dni i sześciu różnych procedur.
Fatalnie wypadamy pod względem uzyskiwania pozwoleń na budowę. Aby zbudować magazyn w Polsce, firma musi przebrnąć przez 32 procedury i przeznaczyć na to średnio… 311 dni.
Jesteśmy cały czas w połowie światowej stawki, jeśli chodzi o rejestrowanie własności, łatwości zamykania biznesu czy dochodzenie swoich praw przed sądem.
O dziwo, Bank Światowy wyróżnił jedną wyraźną reformę przeprowadzoną w ostatnim czasie w Polsce. Jest nią wprowadzenie elektronicznego systemu ksiąg wieczystych.
W sumie w rankingu „Doing Business” Polska jest daleko w tyle za innymi krajami naszego regionu. Przykładowo Estonia zajmuje miejsce 17, a Litwa 23. Spośród krajów UE za nami są tylko Włochy i Grecja. To smutne. Kolejne opcje polityczne zmieniają się u władzy jak rękawiczki, a przedsiębiorcom nikt nie pomaga. Czy ktoś coś z tym w końcu zrobi? Chyba tylko pozostaje stosować powiedzenie: „Potrafisz liczyć? Licz na siebie.”