Rewolucja w urzędzie

przez Tomasz Głowacki
366 odsłony

W końcu dożyliśmy czasów, w których polski urząd przyznaje się do winy. Bowiem, jak nazwać to, że warszawski ratusz nie potrafi zadbać o siebie i prosi o pomoc firmę HR, która uporządkuje wszystkie prace wykonywane tam przez urzędników?

O tym, jak pracują urzędnicy w Polsce, nikogo nie trzeba uświadamiać. Brak konkretnego podziału ról, biurokracja, opieszałość w podejmowaniu decyzji – tak wygląda większość polskich urzędów. Jednak znalazło się jedno miasto, które postanowiło z tym walczyć.

W stolicy postanowiono zatrudnić firmę, która specjalizuje się w zarządzaniu personelem. Ustali ona, jakie kompetencje powinni mieć konkretni urzędnicy i ile mają zarabiać. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na „Opracowanie i wdrożenie pilotażu projektu Optymalizacji Systemu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Urzędzie m. st. Warszawy w oparciu o kompetencje” – podaje TVN Warszawa.

Jak donosi stacja, urzędnicy wpuszczą do ratusza ekspertów ds. HR. Wezmą pod lupę między innymi regulaminy pracy, zarządzenia i uchwały, ale także grupę ok. 300 pracowników urzędu na różnych stanowiskach. Dokładnie określą ich kompetencje i zadania, a później poddadzą ich odpowiednim testom. Zbadają umiejętności osobiste oraz w jakich zadaniach najlepiej się sprawdzają, a w jakich idzie im słabiej.

Komentarz redakcji „Network Magazynu”:


Warszawa to prawdziwy raj dla urzędników. W stołecznych urzędach pracuje kilka tysięcy osób, a tylko w 2009 roku poszukiwano 200 nowych pracowników. Oznacza to, że taką armią pracowników musi ktoś skutecznie zarządzać. Doczekaliśmy się w końcu czasów, w których urzędy nie udają, że wszystko same potrafią zrobić. Niektórzy powiedzą, że informacja z pozoru ciekawa, ale na pierwszy rzut oka nie związana z obszarem DS/MLM. Otóż nic bardziej mylnego. Może w końcu, firma która wygra konkurs, sprawi, że ratusz zacznie działać szybciej, lepiej i wydajniej. W naszym interesie – osób związanych z branżą DS/MLM jest to, żeby już na poziomie lokalnym, nie rzucano nam kłód pod nogi w momencie otwierania każdego, nowego biznesu.

Mogą Cię również zainteresować