Rząd wziął się za fora internetowe

przez Piotr Hoffmann
450 odsłony

Rada Ministrów chce wprowadzenia jednolitej zasady blokowania i usuwania nielegalnych treści w internecie za pomocą specjalnego rozporządzenia. Dzięki temu, że nowe przepisy nie będą zapisane w ustawie, łatwo będzie można je dopasowywać do realiów.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Tylko do jednego z większych portali w kwietniu tego roku napłynęło ponad 17 tysięcy skarg na obraźliwe czy łamiące prawa autorskie wpisy internautów. Do tej pory prawo nie regulowało, jak konkretnie dostawcy takich usług mają odpowiadać na podobne skargi. Serwis internetowy jest zwolniony z odpowiedzialności za treść komentarzy, linków czy innych form publikacji do momentu otrzymania informacji o tym, że taka treść łamie przepisy.

Nowelizacja ustawy ma skończyć z anonimowymi skargami oraz wprowadzić konkretne terminy na ich rozpatrzenie, odpowiedź i podjęcie dalszych kroków przez serwis i internautów. Dodatkowo zapadła decyzja, aby przepisy dotyczące blokowania treści opisać nie w samej ustawie, lecz w specjalnym rozporządzeniu MSWiA. Dzięki temu będzie można je łatwiej zmieniać i dopasowywać do potrzeb rynku. Do tej pory internauta czując się poszkodowanym, mógł tylko liczyć na dobrą wolę moderatora lub decydować się na pozew i tak dochodzić swoich roszczeń. Z drugiej strony rozpatrywanie nawału skarg jest też obciążeniem dla dostawców usług. W ostatnim czasie liczba takich zgłoszeń wyraźnie wzrosła.

Te problemy mają rozwiązać nowe zasady odpowiadania na skargi. Zmiany mają być rewolucyjne. Zgłaszający złamanie prawa będzie musiał podpisać się pod skargą i podać kontakt do siebie. Będzie też musiał wskazać nie tylko konkretną informację, którą uznał za łamiącą jego prawa, ale także uzasadnić, na jakiej podstawie się skarży.
Dopiero, gdy te formalności zostaną dopełnione, serwis będzie musiał interweniować. Na wykasowanie wpisu lub uzasadnioną odpowiedź odmowną ma mieć góra trzy dni robocze. Trzy dni ma mieć też internauta, którego wpis wykasowano, na ewentualne odwołanie się i uzasadnienie przywrócenia wpisu.

Mogą Cię również zainteresować