Skuteczna komercjalizacja wiedzy

przez Zbigniew Forjasz
533 odsłony

Nowoczesne technologie powstają w Polsce każdego dnia, niestety o niektórych nigdy nie usłyszymy. Mimo swojego zaawansowania i innowacyjności nie trafią one do użytku codziennego. Okazuje się jednak, że nawet na innowacjach, którymi może być zainteresowana tylko garstka specjalistów, można zarabiać.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu komercjalizacji wiedzy stale rośnie. Mimo dużego zainteresowania ze strony środowisk naukowych i biznesu, ekspertów z tej dziedziny ciągle brakuje. Menedżer, który byłby w stanie sprawnie i skutecznie przeprowadzić transfer wiedzy z jednostek badawczych oraz uczelni do firm jest dziś na wagę złota. Agencja Rozwoju Innowacji SA (ARI SA) wraz z Dolnośląskim Związkiem Pracodawców (DZP) wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i wspólnie przygotowały projekt, w ramach którego uczą, jak komercjalizować innowacje.

Program kursu został opracowany w oparciu o raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Kluczowe kompetencje menedżera ds. komercjalizacji” w ramach POKL 2.1.3. W ciągu pół roku uczestnicy poznają proces komercjalizacji wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów transferu innowacji. Nauczą się także, jak przy pomocy prawa chronić własność intelektualną. Poznają także sposoby analizy potrzeb rynkowych oraz potencjału rynkowego innowacji. Nauczą się, jak wyceniać projekty innowacyjne przy pomocy wielu metod (majątkowej, mieszanej, wskaźnikowej, dochodowej). Poznają też różne źródła finansowania m.in.: venture capital, środki unijne, itp. Uczestnicy kursu nauczą się w praktyce wykorzystywać programy komputerowe do zarządzania projektami.

Cykl szkoleń, który opracowała ARI SA wraz z DZP jest jednym z nielicznych tego typu w Polsce. – Szkolenia zostały przygotowane z myślą o osobach, które mają duże doświadczenie zawodowe, na co dzień zajmują się wprowadzaniem innowacji i nawiązywaniem współpracy na linii nauka-biznes. Dzięki nim uczestnicy poznają szczegółowo kolejne etapy procesu komercjalizacji oraz zyskają praktyczne umiejętności, które usprawnią ich pracę mówi Katarzyna Sapa-Mońska, dyrektor ds. badań i rozwoju w ARI SA. Nabór do pierwszej tury projektu już  trwa i zakończy się 30 czerwca 2012. Więcej informacji na temat szkoleń można znaleźć na stronie ARI SA.

Mogą Cię również zainteresować