Standard EMCS można wdrożyć łatwo i szybko

przez Agnieszka Kowalska
542 odsłony

Wykonawca systemu EMCS PL wdrożonego przez Ministerstwo Finansów wskazuje przedsiębiorcom, jak najszybciej i najpewniej przystosować się do wchodzących z początkiem roku w życie wymogów ustawowych związanych z komunikacją z EMCS PL.

Michał Filip
Michał Filip

Od 1 stycznia br. działa rozbudowana wersja systemu EMCS PL Ministerstwa Finansów oddanego do użytku wszystkich podmiotów gospodarczych zobligowanych prawem do komunikowania się z tym systemem. Z początkiem roku w ramach EMCS PL uruchomiono także nowe funkcjonalności dla Służby Celnej, dzięki którym możliwa jest szybsza i ustandaryzowana komunikacja z administracjami poszczególnych państw członkowskich UE w zakresie przemieszczeń wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

EMCS PL pozwala m.in. ewidencjonować wszystkie przemieszczenia wyrobów akcyzowych odbywające się na terenie Polski w tzw. procedurze zawieszenia poboru. Od 1 stycznia 2012 obowiązek komunikowania się z EMCS PL został poszerzony na podmioty dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych na terenie Polski. Wcześniej – do końca 2011 z systemu musiały korzystać m.in. przedsiębiorstwa dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych w obrocie międzynarodowym.

Istotne jest, by w zakresie elektronicznej komunikacji z EMCS PL wszystkie firmy objęte nowym obowiązkiem dostosowały swoje rozwiązania informatyczne do standardu EMCS.

Pentacomp Systemy Informatyczne to spółka, która na zlecenie Ministerstwa Finansów opracowała i wdrożyła system EMCS PL. Przy okazji wchodzących w życie przepisów wskazuje, jak można szybko i bezpiecznie przygotować firmę do komunikacji z systemem Ministerstwa Finansów. Jako projektant i wykonawca EMCS PL przygotowaliśmy jednocześnie aplikacje dla przedsiębiorstw – Konektor EMCS oraz Symulator EMCS – wyjaśnia Michał Filip, project manager projektów EMCS w Pentacomp. Konektor EMCS to gotowe do wdrożenia rozwiązanie całkowicie kompatybilne z EMCS PL. Z kolei Symulator EMCS pozwala wykonać testy komunikacji rozwiązania IT klienta z EMCS. – Firma ma wybór czy do komunikacji z EMCS korzystać z własnych rozwiązań – w tym celu może wesprzeć się Symulatorem czy też skorzystać z gotowej i łatwej do wdrożenia aplikacji Konektora – dodaje Filip.

EMCS PL zastępuje papierową dokumentację stosowaną wcześniej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy – zlikwidowany został m.in. papierowy dokument ADT. Firmy, które przed 2012 r. zarejestrowały się już w EMCS PL, nie muszą powtarzać tej czynności. Firmy, które zostały objęte obowiązkiem korzystania z EMCS PL od początku tego roku, muszą się w systemie zarejestrować. Informacji w tym zakresie udzielają lokalne Izby Celne.

Więcej informacji na temat komunikacji z EMCS PL można uzyskać w spółce Pentacomp – www.pentacomp.pl lub pisząc email na adres [email protected].

Uczestnikami EMCS PL są podmioty, które dokonują przemieszczeń wyrobów akcyzowych wewnątrz Unii Europejskiej oraz poza UE a także od 1.01.2012 w kraju – składy podatkowe, zarejestrowani wysyłający oraz zarejestrowani odbiorcy, organy podatkowe oraz instytucje Wspólnot Europejskich, przedstawicielstwa dyplomatyczne i organizacje międzynarodowe zwolnione z obowiązku płacenia akcyzy. Od 1 stycznia 2012 grono to zostało poszerzone o wszystkie podmioty dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych wyłącznie na terenie Polski.

EMCS to standard UE wdrażany we wszystkich państwach członkowskich. Jego główną zaletą jest usprawnienie funkcjonowania obrotu towarami akcyzowymi oraz zmniejszenie kosztów ich nadzoru i przemieszczania, a także transparentność procedur administracyjnych z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Mogą Cię również zainteresować