Studenci nie inicjują biznesów

przez Tomasz Głowacki
354 odsłony

Tylko 4,5% absolwentów z lat 2006-2008 założyło własną firmę. Co piąta osoba uważa, że nie ma dostatecznej wiedzy, żeby sobie poradzić z jej utrzymaniem. Pozostali chcą pracować dla kogoś.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie sprawdziła, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci tej uczelni. Wyniki mogą być zaskakujące i różniące się od opinii panujących o polskim systemie oświaty. Okazuje się bowiem, że byli studenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Badacze z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej przyznają, że absolwenci są dobrze przygotowani, jednak widoczny jest w nich brak wiary we własny sukces. Na pewno nie brak im zapału. Z raportu Towarzystwa wynika, że już podczas nauki 70% żaków pracowało na pełen etat, z czego połowa miała pracę niezgodną z kierunkiem swoich studiów.

Co powinno cieszyć przyszłych pracodawców? Na pewno to, że, jak potwierdzają sami absolwenci, studia dały im wiedzę i umiejętności potrzebne na rynku pracy. Prawie co druga osoba wskazała, że studentom kończącym edukację w 2006 r. i 2008 r. brakowało większej ilości praktyk zawodowych. Dla rozwoju polskiej gospodarki niepokojące są za to inne wyniki. Tylko 4,5% absolwentów prowadzi własny biznes. Niestety, aż 20,7% absolwentów stwierdziło, że kończąc studia, nie czuli się odpowiednio przygotowani do prowadzenia własnej firmy – czytamy w raporcie. I nic dziwnego, skoro na lekcjach przedsiębiorczości uczą nauczyciele, którzy z biznesem nigdy nie mieli nic wspólnego, a ze studentami ćwiczy się, jak dobrze napisać CV i list motywacyjny.

Mogą Cię również zainteresować