Wpływ nieprzyjemnych współpracowników

przez Maciej Badowski

Gburowaty, niesympatyczny, nie koleżeński współpracownik może wywierać na nas zdecydowanie większy wpływ niż nam się wydaje. Jego zachowanie ma negatywny wpływ na nas nie tylko w samej pracy. Rzutuje również na naszego życiowego partnera i jego pracę. Dlaczego tak się dzieje?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Stres, który doświadczamy w pracy, zabieramy ze sobą do domu. Jeśli nie potrafimy sobie z nim efektywnie radzić, to przenosimy negatywne emocje również na naszego partnera, który przez nas i nasze zachowanie również zaczyna się stresować. Ponadto z badań wynika, że nasz partner ten stres może przenosić w swoje środowisko pracy. W efekcie, nasz niesympatyczny kolega sprawia, że współpracownikom naszego partnera pracuje się gorzej.

Z badań Merideth J Ferguson z Baylor University w Texasie wynika, że kiedy odczuwamy stres związany z niegrzecznym zachowaniem naszego kolegi z pracy, przychodzimy do domu bardziej zmęczeni i rozdrażnieni. Nasi partnerzy starają się wtedy przyjąć na siebie więcej obowiązków domowych, byśmy mogli odpocząć. W efekcie, kiedy przychodzą do swojej pracy, są mniej wypoczęci i bardziej nerwowi, co negatywnie wpływa z kolei na ich kolegów z pracy. Przez to zaczyna powstawać swoistego rodzaju „spirala stresu”.

Z badań dotyczących wpływu stresu na życie pracowników i ich rodzin wyniknął jeszcze jeden wniosek. Mianowicie w rodzinach, w których jeden z partnerów odczuwał większy stres i miał bardziej denerwujących kolegów, satysfakcja z małżeństwa była niższa niż tam, gdzie u obu małżonków stres w pracy był porównywalny.

Mogą Cię również zainteresować