Zmarł Jonas af Jochnick, współzałożyciel koncernu Oriflame

przez Piotr Hoffmann
3433 odsłony

Zmarł Jonas af Jochnick. 81-letni szwedzki przedsiębiorca i biznesmen, wspólnie ze swoim bratem Robertem założyli w 1967 roku w Sztokholmie kosmetyczną firmę Oriflame. Koncern urósł do jednej z największych spółek sektora sprzedaży bezpośredniej i network marketingu świata.

Jonas af JochnickJonas af Jochnick

W trakcie 52-letniej historii tego szwedzkiego marketingu sieciowego Jonas af Jochnick działał w firmie na wielu różnych stanowiskach. Z zarządu spółki odszedł w roku 2018. – Niestety, dzisiaj jest najsmutniejszy dzień w historii Oriflame – stwierdził dyrektor generalny Magnus Bronstrom w liście do pracowników firmy. – Jonas był wyjątkową osobą. Prawdziwym przedsiębiorcą i prawdziwym liderem. Osobą, którą możemy podziwiać bez końca za jego optymizm, energię, bystry umysł i wielkie serce. Sprawił, że świat uświadomił sobie, iż wszystkie marzenia są możliwe, a każdy ma prawo je spełniać – dodał Magnus Bronstrom.

Af Jochnick był człowiekiem bardzo dobrze wykształconym. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Sztokholmie oraz MBA na Harvardzie. Jego aktywność i duch przedsiębiorczości były bardzo aktywne w wielu różnych przedsięwzięciach biznesowych na polu różnych sektorów gospodarczych. W latach 90-tych poprzedniego wieku zainwestował w Medicover – firmę z sektora zdrowotnego, która stała się również spółką notowaną na sztokholmskiej giełdzie. Był głównym motorem napędowym udanego rozwoju tej firmy od zainicjowania pierwszej kliniki w Polsce, aż do jej obecnych, globalnych inwestycji.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy tragiczną wiadomość o śmierci Jonasa – powiedział Fredrik Rågmark, dyrektor generalny w Medicover. – Osobiście miałem przywilej pracować bardzo blisko Jonasa od początku istnienia firmy, śledząc go i jego przedsiębiorczość na co dzień. Zawsze był pełen entuzjazmu i pomysłów na nowe projekty i inicjatywy – dodał Rågmark.

Fredrik Stenmo, prezes zarządu Medicover powiedział: – Utrata Jonasa będzie bardzo trudna, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Jego wizjonerskie i przedsiębiorcze przywództwo przyczyniło się w zasadniczy sposób do sukcesu spółki, zbudowało jej kulturę korporacyjną, którą będziemy pielęgnować w naszej przyszłości.

Af Jochnick był również niezwykle troskliwym człowiekiem. W 2004 roku wraz z Robertem założyli Fundację af Jochnick z siedzibą w Liechtensteinie. Po założeniu Oriflame obaj bracia zaczęli odwiedzać kraje rozwijające się i zdali sobie sprawę z ogromnego zapotrzebowania na wkład społeczny. Aby ustrukturyzować i sformalizować takie działania powołali do życia właśnie tę fundację, która przyczyniła się do szerzenia dobra poprzez wspieranie projektów skupiających się na dzieciach, młodzieży, edukacji i zdrowiu na całym świecie.

– Niezwykła osoba, z niezwykłym życiem. Jego dziedzictwo będzie żyło wiecznie. W towarzystwie, w jego dzieciach i w sercach nas wszystkich – powiedziała Bronstrom. – To Jonas zaprosił mnie do Oriflame, więc zawsze pozostanie dla mnie wzorem do naśladowania, moim mentorem i osobą, na którą cały czas patrzę. Pamiętamy Jonasa za jego bezustanną motywację, ogromną hojność. On zawsze zwracał uwagę na pozytywną stronę i silną wolę, aby nigdy się nie poddawać! Af Jochnick zostawił żonę Christinę, czworo dzieci i wielu wnuków.

Mogą Cię również zainteresować