źródło: www.flickr.com
Politycy nie są w stanie zrozumieć, że wymienione bariery przekładają się nie tylko na kondycję firm, ale na stan całej gospodarki i dobrobyt obywateli. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obliczyła, że poluzowanie regulacji w najważniejszych sektorach gospodarki przyspieszyłoby wzrost naszego PKB o 1,4% rocznie. A zmniejszenie kosztów pracy spowodowałoby, że firmy zaczęłyby zatrudniać pracowników i w ciągu dwóch lat bezrobocie spadłoby z 11,7 do 6-7%.
Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha „Politycy przed wyborami zapewniają, że postarają się spełnić postulaty przedsiębiorców, ale po wyborach plany reform chowają do szuflad. Nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Ale też ten system nie nadaje się do zreformowania. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wysadzenie go w powietrze i zbudowanie od nowa.”
Eksperci w pełni popierają pomysł polegający na zburzeniu obecnego systemu i zbudowaniu go od nowa. Jednak jest on niemożliwy do zrealizowania, więc jako wyjście z tej sytuacji proponują przeprowadzić dogłębną deregulację obecnych przepisów. Najważniejsze, aby to deregulowanie oprzeć na dwóch zasadach. Pierwsza to zasada pożyteczności, a druga to zasada efektywności interwencji.
Jednak politycy nie są w stanie zrealizować tych celów. Dlatego „DGP”, ZPP i FOR postanowiły wspólnie przygotować raport, w którym spisane zostaną największe problemy dotykające polskich przedsiębiorców w dziedzinie prawa, administracji i podatków oraz zaproponowane konkretne rozwiązania. Przedsiębiorcy będą mogli dzielić się nimi za pośrednictwem specjalnie utworzonej w tym celu strony internetowej www.ulepszprawo.pl, która zacznie działać 9 września.