źródło: www.sxc.hu
Na przestrzeni lat 2000-2010 obroty PZF wzrosły o 49,8 mld zł z poziomu 6 mld zł, co oznacza ponad 8 krotne zwiększenie ich wartości. Rozwój w branży faktoringowej w 2010 r. jest idealnym odzwierciedleniem ożywienia w gospodarce oraz większej liczby transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce.
W 2009 r. wielu przedsiębiorców doświadczyło trudności związanych z opóźnieniami w płatnościach oraz wymagalnością wierzytelności. Dzisiaj kondycja finansowa polskich firm jest o wiele lepsza, jednak ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych czy upadłości jest nadal wysokie. Z tego powodu przedsiębiorcy chętniej sięgają dziś po faktoring, który pozwala zachować płynność finansową i zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty ze strony kontrahenta.
Oprócz wartości faktur sfinansowanych przez członków PZF, w 2010 r. wzrosła również ich liczba, która przekroczyła 3,18 mln. Wystawiło je ponad 3,2 tys. firm 77 tysiącom swoich partnerów biznesowych. W 2010 r. udział faktoringu pełnego, kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta, wyniósł w portfelu firm PZF 48% obrotów. Udział faktoringu eksportowego, gdy faktor wykupuje wierzytelności eksportera, wyniósł 23% obrotów firm PZF. Oba rodzaje usług cieszą się zainteresowaniem w podobnym stopniu, co w poprzednich latach.