Gdy pieniądze tracą na wartości, więcej osób decyduje się inwestować

przez Maciej Maciejewski

Już 36% Polaków zainwestowało swoje zaoszczędzone pieniądze – wynika z badania Tavex. Odsetek ten wyraźnie wzrósł w ostatnim roku. Można więc zauważyć, że pomimo wysokiej inflacji, która ostatnio dość mocno odciska piętno na naszych domowych budżetach, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. Jakie aktywa wybieramy jako sposób na zabezpieczenie oraz pomnożenie naszych pieniędzy?

źródło: Pixabay

Zatrzymajmy wartość pieniądza

Według badania firmy Tavex zrealizowanego przez Opinia24, 65% Polaków zadeklarowało zaoszczędzenie środków finansowych w I półroczu br. Najczęściej czynią to osoby w wieku 25-34 roku życia. Wraz z rosnącą liczbą osób odkładających swoje środki finansowe zwiększyła się grupa Polaków chcących zatrzymać i/lub powiększyć ich wartość (36%). Wzrosty te do dobre prognozy, ponieważ w analogicznym okresie rok temu, jedynie 53% ankietowanych oszczędzało i 27% inwestowało.

– Niestety inflacja jest jednym z największych wrogów naszych oszczędności. Na szczęście Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii zabezpieczania swojego budżetu domowego. Z naszego badania wynika, że gdy pieniądze tracą na wartości, więcej osób decyduje się je inwestować, zamiast odkładać na koncie (wzrost o 9 p.p. r/r) – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych w Tavex.

Z badania firmy Tavex wynika, że osobami, które najmocniej dostrzegają konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości są te w wieku 25-34 lata. Ponad połowa z nich (54%) postanowiła zainwestować oszczędności w I półroczu br. Jest to zdecydowany wzrost porównując analogiczny okres rok temu (+23 p.p.). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 35-44 lata (38%) oraz 45-54 lata (38%). Co ciekawe, tuż za nimi (i wiele nie odstając) są najmłodsi – osoby w wieku 18-24 lata (35%). Osoby najstarsze najrzadziej decydują się na pomnożenie swoich pieniędzy: 55-64 lata (25%), 65+ (21%).

W co inwestujemy?

W TOP3 aktywów wybieranych przez osoby inwestujące znalazły się lokaty (45%), zakup nieruchomości (16%) oraz akcje na giełdzie (14%). Poza podium znalazły się Obligacje Skarbu Państwa (10%) i złoto (9%). W badaniu przeprowadzonym na początku lipca 2023 roku przez firmę Tavex zadano Polakom również pytanie, w co ich zdaniem warto inwestować. Co ciekawe, wyniki różnią się zaś od faktycznych wyborów. Połowa respondentów (50%) wskazała na nieruchomości. Tuż za tym aktywem uplasowało się złoto inwestycyjne (22%) i akcje na giełdzie (12%).

– Inflacja to proces, w którym towary czy usługi zyskują na wartości (czyli drożeją). Z naszymi pieniędzmi należy więc zrobić to samo – spowodować, żeby sukcesywnie zyskiwały na wartości. Nie robią tego, leżąc na koncie w banku. Warto więc pamiętać, że inwestowanie oszczędności jest jednym z najbardziej racjonalnych kroków, które można podjąć, aby zabezpieczyć swoją przyszłość finansową – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

– Inwestując na rynku w celu walki z inflacją szczególnie ważne jest myślenie długofalowe – w perspektywie wielu lat, a nie miesięcy. W takich przypadkach idealnie sprawdzą się aktywa z kategorii bezpiecznej przystani, jak np. złoto. Często narzekamy na inflację patrząc na wzrosty. Z inwestycjami jest podobnie – dobre dni przeplatają się z tymi gorszymi. Ważne jest więc również odpowiednie dywersyfikowanie naszych wyborów. Dzięki temu nasz portfel będzie odporniejszy na różne zmiany na rynkach – dodaje.

Mogą Cię również zainteresować